Uyuma Şekliniz Karakteriniz ve Sağlık Durumunuz Hakkında İpucu Veriyor!

Uyku Bilim Merkezi’ne göre tüm dünyada ortak olarak 6 farklı uyku pozisyonu bulunmaktadır. İşte bu uyuma pozisyonlarına göre; sizin karakteriniz ve sağlık durumunuz ortaya çıkıyor. Gelin beraber değerlendirelim:

Hasret Çekme Pozisyonu (1)

Uyuyan kişinin yana döndüğü ve kolları ileri doğru uzattığı uyuma pozisyonudur. Bu şekilde uyuyan insanlar yeni şeylere açık olmasının yanında şüpheci ve eleştireldir. Karar almaları uzun sürer ve bu kararı değiştirmekten hoşlanmazlar.

Kolların uzatılması yükün sadece omuza bindireceğinden omuz için zararlıdır ama boyna destek sağladığı için boyna faydası olur.

Cenin Yatış Pozisyonu (2)

Anne karnındaymış gibi kıvrılarak yatma pozisyonudur. En sık görülen uyuma pozisyonudur, kadınların erkeklerden iki kat fazla oranla bu pozisyonda uyuduğu tespit edilmiştir. Bu şekilde uyuyanlar saldırgan bir kişilik gösterseler de aslında çok duygusal ve hassas bir yapıya sahiptirler. Başta çekingen davranan bu kişiler daha sonra sıcakkanlı bir yapıya bürünürler.

Eğer ki bu pozisyonda sola dönük uyulursa; hayati organlardan olan kalp, mide ve karaciğere baskı ve stres yaratacağından sağa doğru dönük uyulması tavsiye edilir.

Serbest Düşüş Pozisyonu (3)

Yüz üstü yatılan ellerin baş hizasında sağ ve sol yanda olan yatış pozisyonudur. Bu şekilde uyumayı tercih edenler dışa dönük, atılgan kişilerdir bunun yanında sinirli, kolay incinen ve eleştiriye kapalıdırlar.

Bu şekilde yatmak nefes almayı zorlaştırdığı için kalp ve ciğerlere rahatsızlık verebilir ama karın bölgesini ısıttığı ve kan dolaşımını hızlandırdığı için mide ve bağırsak sorunlarına iyi gelir.

Deniz Yıldızı Pozisyonu (4)

Bacakların yan açıldığı, kolların da ikisini aynı yöne veya farklı yönlere uzatıldığı pozisyondur. Böyle uyuyan kişiler yardımsever, ilgi odağı olmayan, başkalarını dinleyen ve sessiz sakin insanlardır.

Bu pozisyonda uyku sırasında horlamaya ve nefes problemlerine sebep olur bu yüzden dinlenmiş ve sağlıklı bir uyku uyumamış olunur.

Asker Şekli Pozisyonu (5)

Sırt üstü yatıp kolların aşağı iki yana doğru uzatıldığı pozisyondur. Bu pozisyon genellikle içe kapanık ama kendisi ve çevresi için yüksek hayat standartlar isteyen insanların yatığı pozisyondur.

Nefes alma zorluklarına ve horlamaya sebep olduğu için sağlık açısından çok önerilmeyen bir uyuma şeklidir.

Kütük Yatış Pozisyonu (6)

Yan dönülen ve kolların aşağı doğru uzatıldığı uyuma şeklidir. Bu pozisyonda uyuyan insanların genellikle dışa dönük ve uysal bir yapıya sahip olduğu saptanırken; en hassas noktaları ise insanlara çok kolay güvenmeleridir.

Sağlık açısından zararlı bir uyuma şekli olan bu pozisyonda omurga çok düz olduğundan bel ve sırt ağrılarına yol açmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir