Negatif Duygular ile Başa Çıkabilmenin 4 Yolu

Negatif duygular, mutsuz ya da üzgün hissetmenize neden olan duygulardır. Zor duygular ile baş etmekten daha kötü bir şey yoktur.

Pek çok duygu türü vardır ancak hiçbir şey zor ve olumsuz duyguları hissetmekten daha kötü değildir.

Üzüntü, kaygı, öfke?

En kötüsü çok rahatsız ediciler. Çok yorucu ve korkutucu olabilirler.

Bu duygular ile başa çıkabilmenin bir sürü yolu var elbette, yeter ki siz baş etmeye çalışın: Netflix, resim, yoga, çikolatalı kek… Seçenekler sonsuz.

İnsan duygularını inceleyen psikologlara göre, olumsuzluk hissetmekten kaçınmak aslında bizim için kötü. Nasıl yani?

Kısa vadeli çözümler kendimizi daha iyi hissetmemize neden olabilir, ancak zamanla acı veren duygular bize daha fazla üstün gelmeye başlar.

Sonuç olarak kısa vadeli çözümü tekrar tekrar seçeceğiz. Ancak kısa vadeli çözümü seçtiğimizde, yaşamlarımız için istediğimiz uzun vadeli faydalara sırtımızı dönüyoruz.

Evlenmek, iş değiştirmek, terfi etmek gibi hedeflerin hepsi belirli bir risk ve potansiyel acı içerir. Risk ya da acı olasılığını deneyimlemekten korkarsak, o zaman sıkışıp kalırız ve hedeflerimize sırt çeviririz. Olumsuz duygulardan kaçınmak, hayatlarımızı genişletme isteğimize zarar verebilir. Olumsuz duygular her zaman büyümenin ve değişimin bir parçasıdır.

Psikologlar zor duygularla ilgili yapabileceğimiz en iyi şeyin onları kabul etmek olduğuna inanır.

Kaygı, depresyon ya da korku gibi olumsuz bir duygunun ortasındayken, bunlarla başa çıkmak için atmanız gereken 4 adımı sizler ile paylaşacağız:

1. Yargılamaktan kaçının. Bir hikayenin parçası olduğunuza inanın.

2. “Şu anda ______ hissediyorum.” Duygu olumsuz görünse bile, onu kabul ederek onu şekillendirebilirsiniz. Hissi yönlendirebilirsiniz! İstediğiniz hissi hissetmek için tam bir vücut seçimi yapın. Vücudunuzda bu seçimi vurgulayacak bir yere dokunun. Midenize, kalbinize… Elinizle vücudunuzda kasıtlı olarak yeni hissi seçin.

3. Yapacağınız bir sonraki en iyi şeyi kendinize sorun.

4. Huzur içinde güne dönün.

Olumsuz duygularla başa çıkmakta zorluk çekiyorsanız, koçluk deneyiminden yararlanabilirsiniz.

https://themindsjournal.com/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir