Muhammed Ali’den Size Cesaret Verecek Olağanüstü 13 Söz!

Efsane boksör Muhammed Ali 17 Ocak 1942’de ABD’nin Kentucky Louisville şehrinde doğdu. Uzun yıllar parkinson hastalığı ile boğuşan efsane, 74 yaşında yaşama gözlerini yumdu. Spor dünyasında “Tüm zamanların en büyüğü” olmasını sağlayan, hayat felsefesine dair 13 söz sizlerle.

Muhammed Ali!

1- Antrenmanların her bir dakikasından nefret ederdim ama dedim ki, ”Pes etme, şimdi acı çek ama hayatının geri kalanını bir şampiyon olarak yaşa.”

2- Risk almak için yeterince cesur olmayan kişi hayatında hiçbir şeyi başaramaz.

3- Dostluk okulda öğrenebileceğiniz bir şey değildir. Ancak, dostluğun anlamını öğrenmediyseniz; gerçekten hiçbir şey öğrenmemişsiniz demektir.

“Tüm Zamanların En Büyüğü” Muhammed Ali!

4- Beni ileri taşıyan hedeflerimdir.

5- Hayat bir kumardır. İncinebilirsin, insanlar uçak kazalarında ölüyor, trafik kazalarında kollarını ve bacaklarını kaybediyor, her gün birçok insan ölüyor. Aynı şey boksörler için de geçerli. Bazıları ölüyor, bazıları sakatlanıyor, bazıları da yoluna devam ediyor. Böyle şeylerin sizin başınıza geleceğine inanmayın.

6- Ben bir lider değilim. Sadece alçak gönüllü bir takipçiyim.

Efsaneler Ölmez!

7- Asla kaybetmeyi düşünmedim ancak diyelim ki oldu, tek yapmak gereken şey doğru şeyi yapmaktır. Bu, bana güvenen insanlara anlatmakla yükümlü olduğum bir şeydir. Hepimiz hayatta mağlubiyetler yaşamak zorundayız.

8- Tanrı sizi belli şartlarda, belli yollarla dener. Bazı insanlar zengindir ve tanrıya inanırlar. Paralarını kaybetmeye başlarlar, işler kötüye gider, zayıflarlar ve ibadet etmeyi bırakırlar. Bu insanların yaptığı şekilde tanrıya hizmet etmeyi bırakın.

9- Antrenörüm raund aralarında bana hiçbir şey demez. Buna izin vermem. Kavgayla kavga ederim. Tek bilmek istediğim şey raundu kazandığımdır. Tavsiye vermek için çok geç.

Kolay Olmadı Muhammed Ali Olmak!

10- İlkelerim, paradan ve unvanımdan daha önemlidir.

11- O kadar hızlıyım ki, geçen gece otelde lambaları kapattım ve oda kararmadan önce yatağımdaydım.

12- İnsanlardan renkleri yüzünden nefret etmek yanlış. Ve hangi renk hangi renkten nefret ediyorsa etsin yanlıştır. Nefret etmek başlı başına bir yanlış zaten.

13-Muhammed ismi dünyadaki en yaygın isimdir. Dünyadaki tüm ülkelerde, Pakistan, Suudi Arabistan, Fas, Türkiye, Suriye, Lübnan, her şeyden çok Muhammed ismi vardır. İslam dünyasına katılıp müslüman olduğumda bana en ünlü ismi verdiler çünkü ben şampiyondum.

Muhammed Ali’yi saygı ve rahmetle anıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir