Noah Harari’nin Çim Tarihi İle Verdiği İnanılmaz Mesaj!

Genç bir çift, yeni evlerini tasarlayan mimardan evin önüne küçük bir yeşil alan yapmasını ister. Neden? ” Çünkü yeşillik çim güzeldir” diye cevaplayacaklar muhtemelen. Peki neden böyle düşünürler? Bunun arkasında bir tarih var.

Büyük Devrimler İçin İşleyen Kurallar, Gündelik Hayatta da Geçer.

Taş Devri’ndeki avcı-toplayıcılar mağaralarının önü güzel olsun diye çim yetiştirmezlerdi. Atine Akropolisi’nde başkent Roma’da, Kudüs Tapınağı’nda ya da Pekin’deki Yasak Şehir’de ziyaretçileri karşılayacak bir yeşillik yoktu. Özel mülklerin ve kamu alanlarının önünde yeşillik yetiştirme fikri ortaçağın sonlarına doğru Fransız ve İngiliz Aristokratların şatolarında doğdu. Modern Çağın başında bu alışkanlık kök salarak asaletin sembolü haline dönüştü.

Çim Kavramı Değişti!

Bakımlı çimler, yeşillikler, özellikle çim biçme makineleri ve otomatik sulama sistemlerinin olmadığı devirlerde çok fazla zahmet ve emek gerektirdiği halde karşılığında hiçbir değerli ürün vermiyordu. Çim yemedikleri için üzerinde hayvan bile otlatamıyordunuz. Yoksul köylülerin değerli toprakları ve zamanlarını çimlere harcayacak lüksü yoktu.

Şatonun girişindeki baklım çim alansa kimsenin taklit edemeyeceği özel duruma oldukça yaraşır bir statü sembolüydü. O kadar varlıklı ve güçlüyüm ve o kadar çok toprağım ve hizmetkarım var ki bu yeşil fanteziyi karşılayabiliyorum, demenin aleni bi beyanıydı. Çim alan ne kadar bakımlı ve büyükse hanedan o kadar güçlü demekti. Bir dükü ziyaret ettiğinizde çimleri bakımsızsa onunda sıkıntı içinde olduğu bilirdiniz.

Asil Saraylar ve Şatolar!

Asil saraylar ve şatolar çimleri bir otorite haline dönüştürdüler. Modern dönemin sonunda krallar kafası uçurulup, dükler giyotine yolllanırken yeni başkan ve başbakanlar çimleri korudular. Bir yandan da çimler spor dünyasını ele geçirdi.

Çok Kısa Çim Tarihini Okudunuz!

Çimin tarihini okudunuz, hayalinizdeki evin bahçesini tasarlarken önüne küçük bir çim alan kondurma fikrini tekrar gözden geçirebilirsiniz. Yine de özgürsünüz tabii. Ancak Avrupalı düklerden, kapitalist patronlardan  vasiyet aldığımız kültürel yükten özgürleşip kendiniz için bir Japon kaya bahçesi ya da tamamen özgün yeni bir tasarım hayal edebilirsiniz.

Tarihi öğrenmek için en iyi motivasyon geleceği tahmin etmek değil kendinize geçmişten kurtararak başka yazgılara tasavvur edebilmektir. Bu şüphesiz sınırsız bir özgürlük tanımaz, geçmişle şekillendiğimi gerçeğinin önüne geçemeyiz; ancak bir parça özgürlük bile hiç olmamasından iyidir. 

Homo Deus / Yuval Noah Harari

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir