Günlerce Yeseniz de Kilo Aldırmayacak Yiyecekler!

Her yiyeceğin kalorisi, şeker oranı, su oranı birbirinden farklıdır. Bazı yiyecekler ne kadar tüketilirse tüketilsin asla kilo aldırmaz. İşte o yiyecekler:

Yumurta ve Kereviz Tok Tutan Yiyecekler!

Yumarta protein deposu olarak ta bilinen yumurta aynı zamanda tokluk hissi vermesiyle kilo aldırmayan yiyecekler arasında sayılmaktadır. Kereviz ise %95’i su olan kereviz içerisinde potasyum, folik asitler ve lif bulundurmasıyla da çok sağlıklı bir yiyecektir. Ayrıca günlük K vitamini ihtiyacının da %30’unu karşılamaktadır.

Böğürtlen ve Patlamış Mısır

Böğürtlen sindirime yardımcı olması ve cildi gençleştirmesinin yanında C vitamini ve antioksidan bakımından da oldukça zengindir. Çok az yağ ve tuzda hazırlandığı zaman sürekli yiyebileceğiniz bu yiyeceğin bir avucu yaklaşık 15 kaloridir.

Kavun ve Karnabahar; Kalorisi Az Olan Yiyecekler!

Kavun yüzde 90’ı su olan kavunun A vitamini açısından da oldukça zengin olduğu bilinmekte. Ayrıca bir porsiyon kavun sadece 55 kaloridir. Kronik hastalıklarla savaşmada bir numara olan karnabahar K ve C vitaminleri, lif, folik asit içermektedir ve bir porsiyonu 25 kaloridir.

Patlıcan ve Salatalık

Patlıcan fırında veya ızgara yapılmış bir porsiyon 24 kalori içerir. Ödem atıcı özelliği de olan salatalık en iyi diyet yiyeceklerdendir. Tamamına yakını su olan salatalık kalori bakımından oldukça düşüktür.

Lahana ve Marul

Lahananın bir porsiyonunda 33 kalori bulunur ayrıca protein, lif ve omega 3  bulunduran nadir sebzelerdendir. 10-20 kalori olan bir porsiyon marul vitamin, demir ve folik asit konusunda da destekleyicidir.

Greyfurt ve Çilek; Meyve Olarak Yiyecekler!

Greyfurt  araştırmalara göre kilo vermeyi hızlandırıyor ve en iyi diyet meyveleri arasında gösteriliyor. Ayrıca içeriğindeki lif yapısıyla kan şekerini düzenliyor ve tok hissettiriyor. Yarım greyfrutta 50 kalori bulunmaktadır.Bir porsiyon çilek yaklaşık 50 kaloridir ve içerisinde bir portakaldan fazla C vitamini bulunmaktadır. Çilek potasyum ve lif açısından zengin ayriyeten yağsız kolesterolsüz ve sodyumsuz bir meyvedir.

Yaban Mersini!

Bir porsiyon yaban mersini günlük lif ihtiyacının %14 ünü karşılar ve sadece 85 kaloridir.

Bunların dışında meyve yemeyle ilgili bilinen bir yanlıştan bahsetmek istiyorum genel olarak akşam 6’dan sonra meyve yenmez diye bilinen durumun doğrusu akşam yatmadan en az 3-4 saat önce yenmeyeceğidir yani gece 12 de yatıyorsanız akşam 8-9’da da meyve yemenizin bir sakıncası yoktur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir