Zeki İnsanların Zeki Olmasını Sağlayan 8 Hayat Gerçeği!

Her insan birbirinden farklıdır ve farklılık sebepleri vardır. Kimini zeki, kimini duygusal, kimini neşeli şeklinde sınıflandırırız. Ancak zeki insanları diğerlerinden ayıran net farklar vardır. İşte o farklar:

1- Öğrenmeye Karşı Zaafları Vardır!

Çoğu insan Apple markasının kurucusu, Steve Jobs’un yeteneğinin doğuştan gelen zekası olarak görür. Aslında Steve Jobs’un en büyük yeteneği kendi deyimiyle “öğrenmeyi çok sevmek” ve sınırsız öğrenme motivesidir. Steve Jobs gibi zekası ile geleceğini inşaa etmiş insanlar sürekli olarak kendilerine yeni bilgiler katarak ilerlemişlerdir. Öğrenmenin sonsuz olduğunu, dünyaya yön veren her insandan duymanız mümkündür.

2- Zeki İnsanlar Hızlı Bir Şekilde Adapte Olurlar!

Zeki insanlar diğer insanlardan farklı olarak bulundukları ortama kolayca adapte olurlar. Değişimden ve farklılıktan şikayet etmek yerine kendilerini doğru pozisyonda konumlandırmak için ellerinden geleni yaparlar. Herhangi bir ortama ve çabuk gelişen bir duruma kolay adapte olmak, zeki olduğunuza dair önemli bir göstergedir. Farklılığı algılamak ve farklılığa adapte olmak yaptıkları en iyi iştir.

3- Hatalarından Ders Çıkarmasını Bilirler!

Zeki insanlar yaptıkları hatalara takılıp kalmanın hata olduğunu bilirler ve ona göre davranırlar. Onlar bütün hatalardan ders çıkarıp, bu dersler ışığında hayatlarına devam etmenin öneminin farkındadırlar. Hatanın insan için olduğunu bilirler. Önde gelen dehaların hemen hemen hepsi en büyük hataları yapanlardır!

4- Zeki İnsanların Belki de En Büyük Farkı; Kendilerini Kontrol Etmesini Bilirler!

Zeki insanlar kendilerini zorlayan olaylar karşısında sabırlı olmayı asla ve asla aksatmazlar. Temel felsefeleri sabırdır. Aynı zamanda isteklerini de bir kenara koymasını bilirler. Doğru zamanı doğru hamleyi beklemesini bilirler. Daha iyisi için beklemeyi göze alıp anlık keyiflerin cazibesine kapılmazlar!

5- İnsanlarla Aynı Fikirde Olmak Zorunda Olmadıklarını Bilirler!

Zeki insanlar sırf sürüden ayrı düşmemek uğruna kendi düşüncelerinden ve doğru gördüklerinden vazgeçmezler, sürüye katılmanın zorunluluk olmadığının net bir şekilde farkındalardır. Popülizme yenik düşmezler. Bu yüzden diğer insanlarla aynı fikirde olma ya da diğer insanlardan onay alma derdine düşmezler. Anarşizm olarak değil, doğrunun ve gerçeğin peşinden giderler.

6- Sorun Çözmekte Oldukça İyidirler!

Adeta sorun çözme makineleridir bütün zeki insanlar. Şansa inanan ve buna göre hayatlarını yaşayan insanlar başarısız olmaya mahkumlardır. Zeki insanlar şansa değil zihinlerine ve becerilerine güvenirler. Birçok insanın çözemediği sorunları, onlar için sorun teşkil etmez. Karşısında bulundukları durumu analiz etmede çok başarılılardır ve tecrübelerini kullanarak karşılaştıkları olaylara çözüm bulurlar.

7- Zeki İnsanlar Sınırlarını Çok İyi Çizerler!

Dunnig-Kruger Sendromu Cornell University’de görevli psikologlar Dunning ve Kruger tarafından bulunan “Cahil Cesareti” tanısı. Özetle cehalet, gerçek bilginin aksine bireyin kendine olan güvenini artırır. Her şeyi bilmediklerini söylemekten çekinmeyen insanlardır. Her şeyi bilmenin olanaksız olduğunu çok iyi bilirler. Öğrenmeye devam etmeye adamışlardır kendilerini.

8- Riskleri Önceden Hesaplarlar, Geleceği Hesap Ederler!

Hayat risk aldığınız anların toplamadır. Ancak bilinçsizce alınan her risk aptallıktan başka bir şey değildir. Fakat zeki insanlar alacakları riskleri önceden araştırırlar ve sonuçlarını iyice hesaplarlar. Bu yüzden başarısız olsalar bile, ders alırlar ve dik durmaya devam ederler. Çünkü başarısızlık sonucu meydana gelecek hayal kırıklığını hesaplamış ve hasarıda önceden hesaplamışlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir