Daha Motive Olmak Adına Neler Yapabilirsiniz?

Motive olmanın kesin bir cevabı yoktur tabi ki. Sorunun cevabı için kişilik özellikleri, motivasyonun kaynağı veya şekli, dış faktörler gibi pek çok etkenin bir arada değerlendirilmesi gerekir. Ancak bilimsel çalışmaların çizdiği yolda ve uzmanların araştırmaları sonucunda birtakım ipuçlarından yararlanabilirsiniz. İşte o ipuçları:

1- Amaçlarınızı Belirleyin!

Amaç belirlemenin motivasyondaki önemini herkes bilir. Ancak amaçların gerçekten etkili olabilmesi için belirli kriterlere dikkat etmek önemlidir. Kriterlerden bazıları ise amaçlarınızı kendi kararlarınızla koymalısınız, etki altında kalmadan, gerçekçi ve ulaşılabilir olmalı. Soyut yerine somut olması motive olmanız için size sürükleyici güç olacaktır.

2- Motive Olmak İçin; Ödül Koymalısınız!

Kişinin ulaştığı amaçlar için kendini ödüllendirmesi etkili bir yöntem olarak tarih boyunca uygulanmıştır. Ödül, bir davranışı pekiştirme ve daha sonra tekrarlanması için önemli bir etken olmuştur. Ödülün seviyesi başarının büyüklüğüne göre belirlenmelidir.

3- İhtiyaçlarınızın Farkında Olun!

Amaçlardan ve ödülden başka olarak ihtiyaçlarınızın farkında olmalısınız. İnsan temel ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra diğer ihtiyaçlarını karşılama gereksinimi duymuştur. Örneğin kendinizi sevmeniz, güvende hissetmeniz, başkalarıyla olan bağınız, sevilmeniz ve sevmeniz bunlardan bazılarıdır.

Kişinin koyduğu amaçları ihtiyaçlarına göre şekillendirmesi bu noktada önemlidir. Özellikle üç psikoloji ihtiyaç olan; yetkin olma, bağımsız olma ve başkalarıyla yakınlık kurma sizi belirli davranışlar için motive eder. Bu üç etkenin seviyesinin farkında olarak motivasyon kaynağınıza karar verebilirsiniz.

4- Motive Olmak İçin Erteleme Davranışından Vazgeçin!

Sıklıkla yapılan, erteleme davranışı kişinin harekete geçmesinin önündeki en büyük engeldir ve motivasyonun en büyük düşmanıdır. Zaman zaman hepimiz bazı şeyleri ertelesek de, bu kesinlikle alışkanlık haline gelmemelidir. Motivasyonsuzluk da erteleme davranışı tetikleyebilir. Unutmayın bir adım, birçok şeyi değiştirebilir.

4- Beklentiler ve Sonuçlara Karar Verin!

Kendisinden hiçbir beklentisi olmayan bir kişinin yaptığı işte başarılı olma olasılığı yoktur. Birde o iş için motive olma olasılığı hiç yoktur. Bunun için kendimizden beklentilerimizi bilmeliyiz ve sonuçlarını öngörmeliyiz. Sonuçların olumlu olmasını düşünmek çoğu zaman motivasyonun en önemli kaynağı olmuştur. Örnek vermek gerekirse spor yapmanın bünyenizde yarattığı değişikleri görmek ve olumlu sonuçlar alabileceğinizi düşünmek her zaman motive olmanızı sağlayacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir