Duygusal İnsanlar İçin Stresi Atıp Rahatlatacak 8 Teknik!

Çoğu duygusal insan mutsuz olduklarında veya hayatları yoğun olduğunda kendilerini nasıl sakinleştireceğini bilmez. Çocuklara olduğu gibi elinizden tutup merak etme, her şey yoluna girer diyecek anne veya babanız olmayabilir. Hatta anne babanız stresli ve endişeli ise bu sizi daha büyük strese sürükleyebilir. Duygularınızı kontrol etmek için aşağıdaki 8 tekniği mutlaka uygulamalısınız.

1- Bilinçli Bir Şekilde Nefes Alıp Verin.

Stres olur olmaz, hemen derin ve yavaş bir nefes alıp verin. Nefes alıp vermek üzerinizdeki stresi ve tansiyonu azaltacaktır.

2- Kendi Kendinize Pozitif Konuşmalar Yapın.

Kendinize deyin, ”Bu yaşadığım geçici bir durum, bu durumun üstesinden en iyi şekilde geleceğim. Her şey yoluna girecek.” Negatif ve korku temelli seslerin içinizde konuşmasına asla izin vermeyin.

3- Kendi Durumunuza Şahit Olun. Duygusal Olmak Suç Değil!

Korkudan büyüksünüz. Anksiyeteden büyüksünüz. Stres bastığını hissederseniz, ”bu duygu benim değil, ben kendimi yönetebilirim, şu anda ne hissettiğimin farkındayım ve bu hissin bende durmasına izin vermeyeceğim” deyin. Kendi öneminizi anlamak sizi rahatlatacak ve size yeni bakış açıları katacaktır.

4- Başkalarının Şansından Siz Sorumlu Değilsiniz.

Herkesin kendi yolu vardır. Her koyun kendi bacağından asılır. Başkalarına ne olacak düşüncesini atın kafanızdan. Kendinizi düşünün!

5- Hayalinizde Canlandırın.

Başınıza bembeyaz bir ışığın gelmeye başladığını, karanlığın da ayaklarınızdan da yere doğru süzülüp gittiğini hayalinizde canlandırın. Bunu yapmak vücudunuzdaki kötü enerjinin dışarıya atılmasına yardımcı olacaktır.

6- Lavanta Yağı Kullanın!

Lavanta yağı koklamak veya iki kaşınızın tam arasına sürmek sizi kesinlikle rahatlatacaktır. İyi hissetmenizi sağlayacaktır.

7- Elinizi Kalbinizin Üstüne Koyun. Duygusal Olun!

Tıpkı annelerin bebeklerinin göğsünü okşadığı gibi sizler de elinizi kalbinizin üzerine koyun ve elinizin yardımıyla kalbinizi rahatlatın. Kalp koşulsuz sevgi merkezidir. Dokunduğunuzda sevgi aktif hale gelecek ve salgılanan endorfinler tüm vücudunuzu sarmaya başlayacaktır. Duygusallıktan korkmayın!

8- Kendinize Öz-Sevgi Gösterin.

Kendi düşünceleriniz her zaman farklıdır. Kendinize olabildiğince şirin davranın, kendinizi yıpratmaktan kaçının. Strese girdiğinizde kendinize sevgi göstermeyi hatırlayın. Negatif düşünceleri pozitifleriyle değiştirin. Pozitif olmak her zaman kazandırır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir