Çirkince’den Şirince’ye, Nuri Bilge Ceylan’dan Baksı Müzesi’ne!

İzmir’in Selçuk ilçesine 8 km  mesafedeki dağların arasında yeşil bir yamaç üzerine kurulmuş, zeytin ağaçlarının içinde taş sokakları ve cumbalı beyaz evleri ile Şirince Köyü, şehrin stresli hayatına alternatif sunuyor.

Eski bir Rum yerleşim yeri olan Şirince Köyü, günümüzde yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Şirince’nin Eski İsimleri Kırkınca ve Çirkince Olarak Biliniyor!

Güzelliğinin aksine Çirkince adının Şirince’ye değiştirilmesi, Cumhuriyetin ilk  yıllarından Vali Kazım Dirik’in talimatı ile gerçekleşiyor. Cumhuriyet’in ilk yıllarından sonra mübadele zamanı insanların göç etmeleriyle beraber Çirkince köyü tahribata uğramıştır.

İlerleyen zamanlarda bu köy düzenlemelerle beraber şimdiki Şirince Köyü olmuştur. Günümüzde mübadillerin torunları yaşıyor. Ülkemizde de Şirince turizm açısından önemli yere sahiptir.

Ziyaretçilerin sevdiği bir yer olmaya devam ediyor.

Nuri Bilge Ceylan’ın Eserleri Baksı Müzesi’nde Sanatseverlerle Buluştu!

Nuri Bilge Ceylan’ın 2003 ve 2013 yılları arasında çektiği fotoğraflardan oluşan ve Dirimart’ın katkılarıyla gerçekleştirilen sergi, 25 Ağustos’a kadar görülebilecek. Usta yönetmenin sinema ile fotoğraf dünyası arasındaki geçişkenliliğin ve çok katmanlılığın bir kutlaması düşüncesi üzerine hazırlanan sergi, sanatçının yapıtlarıyla kırsala olan yolculuk olarak değerlendiriliyor.

“Babamın Dünyası” ve “Sinemaskop Türkiye” başlıklarıyla iki bölümde sergilenen eserler, 25 Ağustos’a kadar görülebilecek. Sanatseverlerin kesinlikle uğraması gereken bir etkinlik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir