İş Hayatı Sağlığını Olumsuz Mu Etkiliyor? İşte Çözümleri!

Hayatımızın büyük bir kısmını işyerinde geçiriyoruz dolayısıyla oradaki mutluluğumuz ve konforumuz, sağlığımızı doğrudan etkilemektedir. Biz de bu konudan yola çıkarak sizler için iş hayatınızı dolayısıyla sizlerin hayat kalitesini arttıracak önerileri derledik.

İş Hayatında Konforunuz ve Sağlığınızı Arttıracak Öneriler!

Her şeyin başı uyku! Güne iyi bir uykuyla başlamak hücrelerimizin sağlığından hafızamızın gizli olmasına kadar bize birçok fayda sağlamaktadır. Yapılan araştırmalara göre yeteri kadar uyumamak insanlarda sinir ve yorgunluğun dışında iç organlarda yağlanma, hipertansiyon, obezite ve diyabete sebep olmaktadır. Bu yüzen iyi bir uyku, iyi bir gün iyi bir yaşam demektir.

İyi Bir Kahvaltı Eşittir Doğru Karar Vermek!

Yapılan araştırmalar güne iyi bir kahvaltı ile başlamanın gün içerisinde daha doğru tercihler yaptığınu ortaya koymuştur. Eğer ki evde kahvaltı yapma imkânınız yoksa kesinlikle yol üzerinden poğaça, börek gibi yağlı ve karbonhidratlı ürünler almayın çünkü bu ürünler size gün içerisinde yorgunluk ve halsizlik hissi verecek ve kilo alımına sebep olacaktır. Bunların yerine mümkün olduğunca yumurta, peynir, zeytin, tahıllı ekmek, domates, salatalık ve yeşilliklerden oluşan protein sağlayan besinlerle yapılmalıdır.

Ara Öğünleri Atlamayın!

Yoğun çalışma hayatında en çok unutulan belki de en önemlisi olana beslenme kuralı ara öğündür. Metabolizmayı hızlandıran ve bir sonraki öğününüzde daha az yiyip sağlıklı ve fit kalınmasına sebep olan ara öğünler kahvaltı ve öğle yemeği arasında bir kez öğle ile akşam yemeği arasında da bir kez olmak üzere günde en az iki kez yapılmalıdır. Bunun içinde çantanızda, arabanızda, çekmecenizde veya ofis buzdolabında mutlaka kuru meyve, ceviz, badem, kepekli galeta, süt veya yoğurt gibi ürünler bulundurun. Böylece iş hayatınız daha verilimli hala gelecektir.

Çayı Kahveyi Azaltın Su Tüketiminizi Arttırın!

Gün içinde fazla çay ve kahve tüketimi konsantrasyonu azaltmakta ve içeriğindeki kafein böbrek taşı oluşumuna sebep olmaktadır ayrıca yemeklerden sonra tüketilen çay vücutta demir emilimini engellemektedir. Gün içinde 4 fincan şekersiz kahve veya 9 bardak şekersiz çay yeteridir. Tabi bunların yanında mutlaka su tüketimini arttırıp en az 1,5 litre su tüketmelidir. Tek başına su tüketimini sevmeyenler ve yağ yakımını hızlandırıp yaza fit girmek isteyenler için “Yaza Hazır Mısınız? Yaz İçin Hazırlık; Detox Suları!” 

Haydi, Durma Hareket Et!

Uzun süre hareketsiz kalmak metobolizmayı yavaşlatır ve dalgınlığa sebep olur. Masa başında 1,5-2 saatten fazla hareketsiz oturmayın eğer mümkünse her 15-20 dakikada bir hareket edin. Eğer ki masa başından kalkamıyorsanız işe giderken yürümeyi tercih edin veya bir iki durak erken inip küçükte olsa bir yürüyüş yapın.

Tüm Bunlar İçin Ufak Bir Alışveriş Listesi!

3 tane 500 cc şişede su, (Kuru meyve – 50 gram), Fındık, ceviz veya badem (50 gram) Süt, ayran veya yoğurt (200 cc), 1 dilim ekmek, 1 parça yağsız peynir, 1-2 meyve…

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğimle. Sağlık ile kalın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir