Bitcoin’e Dair Merak Ettikleriniz! Kısaca Nedir Bitcoin?

Dijital para birimidir. Maddesel/Somut bir karşılığı yoktur. (Altın, Gümüş.) Bitcoin bir ağ etkileşimidir. Bir merkezi yoktur. A’dan B’ye dijital olarak para transferi sağlar. İnternet olan herhangi bir noktadan internet olan herhangi bir noktaya transferi yapılabilir.

Detayları ile Bitcoin!

Aracısı, komisyoncusu yoktur. Masraflar aracı olmadığı için çok düşüktür. Sadece transfer işlemini onaylayan madencilere çok küçük miktarlarda ödeme yapılır. Bitcoin, açık kaynak kodla yazılmıştır ve herkese açıktır. Sistemin sahibi ise onu kullanan herkestir. Tüm ülkelerde kullanılır ve offline hesabınıza kimse müdahale edemez.

Bu Bakımdan İsviçre Bankalarından Daha Güvenlidir Denilebilir.

Bitcoinler, Madenci denilen ücretsiz bir program tarafından üretilir. Üretilecek Bitcoinlerin belli bir sınırı vardır. Toplamda 21 Milyon adet üretilecektir.  Üretim hızını ve enflasyonunu kontrol edebilmek için “zorluk seviyesi” her geçen gün belirli protokoller çerçevesinde artar. Bu seviyeler toplam ağdaki üretim yoğunluğuna göre belirlenir. Her kullanıcının dijital/sanal bir cüzdanı vardır. Bitcoinler bu cüzdanlarda tutulur ve saklanır.

Bitcoin’i Kim Buldu?

Satoshi Nakamoto isimli bir yazılım geliştirici, matematiksel kanıta dayalı elektronik ödeme sistemi olan Bitcoin fikrini ortaya atmıştır. Buradaki fikir, hiçbir merkezi otoriteye bağlı olmayan, çok düşük işlem ücretiyle hemen hemen anlık olarak elektronik ortamda aktarılabilen bir para birimi oluşturmaktır.

Bitcoin Neye Göre Değer Kazanıyor?

Bitcoin’in artış göstermesi piyasadaki arz ve talep koşullarına bağlı. Talep artınca fiyatı artıyor, düşünce azalıyor. Virgülden sonra 100 milyonuncu basamağa kadar birimlere ayrılabilir.

Bitcoin’in değeri artarsa, elinizdeki bitcoin’i bozdurduğunuzda kâra geçmiş oluyorsunuz. Bozma işlemini yine platform üzerinden yapıp kendi bankanıza parayı aktarabilirsiniz.

Bitcoin transferleriniz eşsiz bir imza ile imzalanır ve sırayla madenciler tarafından doğruluğu ve eşsizliği kontrol edilerek onaylanır. Böylece aynı Bitcoin ikinci kez kullanılamaz. Ürün satışı yapmak için hiçbir ekstra ödeme yapmazsınız. Sizden herhangi bir ön şart istenmez. Kullanım koşulu, ön sınırlama sözleşmeleri veya şartları gibi sınırlayıcılar yada kuralları yoktur. Kullanmaya başlarsanız kullanırsınız, bırakırsanız kullanmazsınız.

Bitcoin, TL,USD, EURO Gibi Birçok Para Birimine Dönüştürülebilir.

(Bunu yapan siteler ve borsalar komisyon almaktadır.) Qr kodu ile de mobil ödemeler yapabilirsiniz. Bitcoin borsaları hafta sonu ya da tatil günleri durmaz, daima aktif durumdadır ve çalışır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir