“Mutfaktakiler İmdadınıza Yetiştik” A’dan Z’ye Mutfak Sırları!

Ünlü şeflerden esnaf lokantalarına beş yıldızlı otel mutfaklarından annelerimize hepsinin sahip olduğu küçük mutfak sırları. Bu sırları sizler için derledik.

A’dan Z’ye Mutfak Sırları

1- Yemeğiniz tatsız geliyorsa ihtiyacı olan şey kesinlikle tuzdur. Sanılanın aksine tuz yemeğinize sadece tuzlu bir tat katmaz aslında bütün lezzetleri ortaya çıkarır.

2- Yumurta kırarken kabuğu içine düşerse elinizle değil başka bir yumurta kabuğu yardımıyla çıkarın
Yumurtanın yoğun yapısı elimizi içine bandırıp küçük kabukları almamızı engeller o yüzden başka bir yumurta kabuğu ile almak daha kolay olur.

3- Yeşilliklerinizi bu dolabında poşette değil peçetenin içine sararak saklayın. Böylelikle hem daha uzun süre taze kalır hem de daha sağlıklı.

4- Yumurtanızı tavada yaparken kısık ateş kullanın. Kısık ateşte pişen yumurta her zaman daha yumuşak ve lezzetli olur.

Mutfak Sırları Mutfaktaki Yardımcınız!

5- Et pişirirken çok az çevirin. Eti fazla çevirmek dokusunu ve aromasını bozar bu yüzden eti az çevirin eğer ne zaman çevirmeniz gerektiğini anlamıyorsanız tavayı sallayın eğer et kayıyorsa çevirmek için hazırdır.

6- Balık pişirirken aralara limon dilimi koyun. Limon dilimi balığa hem hoş bir lezzet verir hem de yapışmasını engeller.

Basit Tüyolar İşinizi Kolaylaştıracak!

7- Patates püresi yaparken sütü sıcak kullanın. Soğuk süt patates püresinin rengini bozacaktır.

8- Etlerinizi pişirmeden önce mutlaka tamamen kurulayın. Etin kuru olması eti daha lezzetli ve dışını çıtır çıtır bir hale getirir.

9- Bıçaklarınıza iyi bakın. Her kullanımdan bileyin ve bu bileme işlemini dikey bir şekilde yapın ayrıca bulaşık makinasına atmaktan kaçının bu işlem bıçağınızın körelmesine yol açar.

10- Lezzetli bir kek için malzemeleri oda sıcaklığında kullanın. Bu işlem malzemelerinizin daha homojen karışmasına yardımcı olur bu da lezzeti arttırır.

11- Evde pizza yapıyorsanız önce hamuru birkaç dakika fırında ısıtın. Bu sayede hamurun domates gibi sulu ürünlerden etkilenmesini engeller.

Sütleri Buzdolabı Kapağında mı Saklıyorsunuz?

12- Sütlerini buzdolabı kapağında değil dolabın içinde saklayın. Buzdolabı kapağının açılıp kapanmasıyla sütte sıcaklık değişimleri olur bu da bozulmasını hızlandırır.

13- Ekmekleriniz kullandıktan sonra dolaba kaldırın. Bu sayede bayatlamasını geciktirirsiniz.

14- Her sebze meyve buzdolabında saklanmaz dikkat edin. Örneğin domates, patates, muz ve elma oda sıcaklığında saklanmalıdır. Soğuk bu sebze ve meyvelerin lezzetini bozar.

15- Birden fazla kesme tahtası kullanın ve birbirine karıştırmayın. Bu sayede bakterilerin birbirine karışmasını engeller ve daha sağlıklı yemekler yersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir