Mutsuz Musunuz? Çözüm Basit; Evde Çikolata Yapımı!

7 den 70’e kadın erkek fark etmeksizin herkesin severek yediği çikolatanın bilinmeyenlerini öğrenmeye ne dersiniz? Gelin beraber inceleyelim. Çikolata hakkında bilmeniz gerekenler:

Dünden Bugüne Çikolata!

Her ne kadar tarih kısımları bize sıkıcı gelse de bize bu kadar mutluluk veren ve asla vazgeçemediğimiz lezzetin tarihine kısacıkta olsa bakmakta fayda olduğunu düşünüyorum.

Bundan yaklaşık 4.000 yıl önce keşfedilen bu lezzeti ilk tadanlar Honduraslı yerliler olmuştur. İlk olarak üretilen ve tüketilen çikolata şimdiki formülünde çok farklıydı. Macun haline getirilmiş kakaoya su, vanilya, acı biber ve bazı baharatlar karıştırılarak hazırlanıyordu.

Bu sebepten dolayı Aztekler bu lezzete “xocolatl” adını vermişti. “Xocol”, acı “atl” ise su anlamına gelmekteydi yani çikolataya “acısu” denmekteydi. Aztek ve Maya uygarlıklarında bu içecek dini ve özel günlerde kullanılır hatta o kadar değerliydi ki ticarette para yerine de geçerdi.

Kristof Kolob’un keşfi sırasında fark edilip Avrupa’ya getirilen kakao İspanya kralının kızı ile Fransa kralının evlenmesiyle Avrupa’ya tamamen yayıldı ve soyluların içeceği haline geldi. Ama kakaonun yaygınlaşmasındaki en büyük adım 1982 yılında Hollandalı kimyager Coenraad Johannes van Houten tarafından icat edilen makine sayesinde oldu.

Bu makine kakao yağını kavrulmuş tohumdan ayırıyor ve şu an kullandığımız kuru tozlara dönüştürüyordu. Böyle bu toza katılan sıvılarla elde edilen içecek halka ulaşıyor ve çikolata herkesin ulaşabildiği bir içecek haline geliyor.

Çikolata Hakkında Bilinmeyenler!

Dünyadaki kakaoların %66’sı Afrika’da %34’i ise sadece 15 ülkede yetişmektedir.

Dünyadaki çikolatanın neredeyse %50 si Amerika’da tüketilmektedir, yaklaşık 1,5 milyar tondur.

Çikolatanın başkenti olan Belçika’da 17.000 kişi bu sektörde çalışmaktadır.

19.yüzyılda dünyadaki kakaonun %90’ı 12 dönümü geçmeyen aile tarlalarında yetişmekteydi.

Bir damla çikolata insanı 50 metre yürütecek kadar enerji verir.

450 gram çikolata yapmak için yaklaşık olarak 400 adet kakao çekirdeği gerekir.

Dünyada yapılan en büyük çikolata 5 ton 792 kg ağırlığındadır.

Dünyada her yıl üretilen fındığın %20’si, badem ise %40’ı çikolata ürünlerinde kullanılıyor.

Çikolatanın Faydaları:

Beyaz çikolata ise teknik olarak çikolata sayılmaz. Çünkü kakao, ne tanecik olarak ne de kakao yağı olarak beyaz çikolatada yoktur. Bitter çikolatada daha fazla kakao ve daha az şeker olduğu için sütlü ve beyaz çikolataya göre daha sağlıklıdır.

Kan akışını hızlandırarak beyne kan ulaşımını kolaylaştırır ve böylece öğrenme kolaylaşır. İçeriğindeki lifler doygunluk hissi verir ve kilo vermeyi kolaylaştırır. Bitter çikolata tüketimi felç riskini azaltır.

Güneşin sebep oldu cilt yaralarının iyileşmesine yardımcı olur ve pürüzsüz bir görünüm sağlar. Retinaya giden kan basıncını arttırdığı için görme yetisini arttırır. Serotonin hormonunun salgılanmasını sağlayarak mutluluk verir.

150 Gram Çikolatanın İçindekiler:

13 gr diyet lif, demir ihtiyacının %72’si, magnezyum ihtiyacının %63’ü, bakır ihtiyacının %94’ü, %45 oranda günlük ihtiyaç duyulan potasyum, fosfor, çinko ve selenyum maddelerini sağlar.

Evde Çikolata Yapımı:

50 gr kakao yağı
50 gr pudra şekeri
3 yemek kaşığı kakao
2 yemek kaşığı süt tozu
Tuz

Hazırlanışı:

Benmari usulü kakao yağını eritin. İçine kakao ve çok az tuz ekleyip eriyene kadar karıştırın. Süt tozunu ekleyip eritin ardından pudra şekerini ekleyip eritin. 10 dk ılıtın ve kalıplara koyup buzdolabına 1-2 saat bekletin ve afiyetle yiyin.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle. Sağlık ile kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir