Yükselen Trend: Veganlık!

Vegan beslenme, veganlık, bir diyet yöntemi sanılsa da aslında bir yaşam biçimi ve felsefesi olarak kabul edilmektedir. Veganlar; bal, süt ürünleri ve yumurta dahil, hiçbir hayvansal gıdayı tüketmiyor; bu beslenme biçimini sağlıklı yaşamak kadar, çevresel ve etik gerekçelerle seçiyorlar.

Veganlık ve Vejetaryenlık Aynı Şey Midir?

Veganlık, vegan yaşam tarzına göre hayvandan gelen et ve süt ile birlikte, yine hayvansal yağlarla üretimi gerçekleştirilen ürünlerin kullanımı doğru bulunmadığı beslenme tarzıdır.

Vejetaryenlık, et, balık ve kümes hayvanlarının tüketilmediği; süt ürünlerinin ve yumurtanın ise isteğe bağlı olarak tüketildiği beslenme tarzıdır. Vejetaryenlik, veganlığın genel bir terimidir. Veganlıkn ise vejetaryenliğin daha sert bir versiyonudur.

Vejetaryenlik, veganlığa giden yolda bir alıştırma süreci diyebiliriz. Vejetaryen olduktan sonra vegan olanların sayısı oldukça fazladır. Veganlık, hayvanların sömürülmesini en aza indirirken, vejetaryenlik sadece doğrudan katliamı en aza indirir.

Label Nedir?

Avrupa Vejetaryenler Birliği (EVU) tarafından geliştirilmiş lisanslı bir semboldür. Vejetaryen-vegan ürünlerin, ambalaj üzerindeki karmaşık kod ve içeriklerinden bağımsız, kolay anlaşılır ve denetimli güvenirliği sağlanmış tek tip etiketle, uygunluğunu tescil etmek amacıyla kullanılıyor.

Vegan Kafelerdeki Artış!

Küresel ısınma, nüfus artışı, sağlıklı beslenme bilincinin yaygınlaşması gibi faktörler son yıllarda tüm dünyada yeni alternatif pazarların ortaya çıkmasına yol açıyor. Bunlardan biri de vegan-vejetaryen ürün pazarı.

İstanbul’daki cafelerin yanı sıra Mersin, Gaziantep, İzmir’de de bu sektörde ilgilenenler bulunmaktadır. Vegan Dükkan,  Türkiye’deki ilk vegan girişimlerden biri. 2004 yılında bir vejetaryen organik ürün dükkanı olarak doğdu. 2012 yılında ise tamamen vegan ürünler satan bir noktaya dönüştü. Mekanın kurucusu Tarkan Aparı, aslında bir diş hekimi. 20 yıldır et yemeyen Aparı, kendi hayat tarzına uygun bir iş yapma düşüncesiyle Vegan Dükkan’ı kurdu.

Son yıllarda özellikle genç nesilde hayvan hakları ve vegan yaşam tarzına artan bir ilgi olduğunu söyleyen Aparı, “Türkiye’de de dünyada olduğu gibi bu konuda giderek artan ivmede bir bilinçlenme başladı” diye konuşuyor.

İstanbul Kadıköy/Moda’da açılan Vegan Bakkal!

İki kız kardeş olan Yıldız Şeker Altaş ve ablası Hatice Şeker tarafından kuruldu. 31 yaşındaki Yıldız Şeker, 12 yıl otelcilik yaptıktan sonra kendi işini kurmaya karar verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir