Tatlı, Acı, Tuzlu Değil Ama Çok Lezzetli İşte O Tadın Adı Umami!

Yediğiniz bazı yiyeceklerin tadını tam anlayamadığınız oluyor mu? Tatlı, ekşi, acı ya da tuzlu değil ama çok lezzetli işte bu tadın adı Umami.

Beşinci tat, Beşinci lezzet “Umami”

Keşfinin üzerinden yaklaşık 111 yıl, beşinci tat olarak kabul edilmesinden ise 35 yıl geçen bu tat Japonca kökenli bir kelime olup “hoşa giden tat”, “lezzetli” anlamına gelmektedir.

Umami’nin Tarihi!

Bu tadın bulunduğu yiyeceklerin tarihi eski roma dönemine dayanıyor. İlk olarak umami tadının ve isminin geçtiği kendisinin de isim babası olarak kabul edildiği Profesör Kikunae Ikeda  tarafından 1908 yılında keşfedilmiş. 1912 yılında ABD’ de düzenlenen bir kongrede ilk defa bir makalede bahsedilmiştir.

1979 yılına gelindiğinde ise Amerikan ve Japonya tarafından ortaklaşa düzenlenen uluslararası bir sempozyumda “Umami Tat” ile ilgili bir sunum yapmıştır. Bu sempozyum sonucunda tüm Avrupa ve Amerika bu ismi ve tadı tanınmıştır. Bu çalışma umami tadının beşinci tat olarak kabul edilmesinde en önemli adım olmuştur.1985 yılında Hawaii’de düzenlenen Uluslararası Umami Sempozyumu’nda ise beşinci tat olarak kabul edilmiştir.

Peki, Nedir Bu Umami Tat?

Anlaşılması güç olan bu tat ağızda sulanmaya sebep olan güzel bir tat bırakan dil üzerinde tüylü bir hisse neden olan tat olarak tanımlanmaktadır. Diğer tatlardan farklı olarak dilin her bölgesinde hissedilebilen bu tat tek başına bir lezzeti olmayan birkaç lezzetin bir araya gelmesiyle ortaya çıkmaktadır. Genellikle lezzet arttırıcı olarak tanımlanmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda lezzet arttırmasının yanında sağlığa da faydalı olduğu anlaşılmıştır.

Gelelim Umami’nin Faydalarına:

Lezzet arttırıcı ve ağızda sulanmaya sebep olmasıyla tükürük salgısının artımına yol açan beşinci tat bu sayede ağzın temizlenmesine anti bakteriyel ortamın sağlanmasına diş sağlığının devamına yol açmaktadır. Ayrıca hipertansiyona, mideye, insülin salınımını sağlamasıyla şeker rahatsızlığına olumlu etkileri söz konusudur. Bunların dışında bu tadı içeren yiyeceklerin tokluk hissini arttırdığına ve açlığı azaltmasıyla kilo vermeye de yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır.

Umami Lezzeti Bulunduran Yiyecekler:

Bu tadın içerisinde glutamat bulunduran gıdalarda vardır. Glutamat ise  neurotirasmitter olarak bir amino asitin ürünü aslında. Glutamat denen, birçok sebzenin ve meyve bulunan bu amino asit, umamiyi oluşturuyor.

Umami lezzeti ilk tanışmamız anne sütü ile olmaktadır

Umami Bilgi Merkezi Tarafından Hazırlanan Glutamat Bakımından Zengin Besinler Şöyledir:

Soya sosu, parmesan peyniri, yeşil çay, hamsi, domates, istiridye, bezelye, kaşar peyniri, karides, mısır, patates ayrıca başta domates salçası, et sularında, hazır çorbalarda, hazır soslarda, işlenmiş et, balık bu tadı barındırıyor. Devamında ise tavuklarda, mayonezlerde, baharat karışımlarında, bulyonlarda, bebek mamalarında da beşinci tat bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir