100 Yıllık Şeref 19 Mayıs! “19 Mayıs Tatil Değil, Bir Devrimin Ayak Sesleridir”

İçinde bulunduğumuz yıl 2019; 19 Mayıs 1919’ un yüzüncü yılındayız.

“Milletler Büyük Evlatlarıyla Soluk Alırlar”

Sözü ile başlamak istiyorum. Halka nefes olan Atatürk’ten…

Milletin iradesinin galip geldiği, gerçek bir lider ruhunun azminin kazandığı bayram: 19 Mayıs! Bu yüzdendir ki; 19 Mayıs yalnızca bir savaşın kronolojisinde ilk halka değildir. Bu savaşın getirdiği ulusal dayanışma, ulusal onur, ulusal egemenlik, tam bağımsızlık gibi, temel kavramların da doğuş ve çıkış noktasıdır.

Bir milli mücadele hareketiyle, ulus-devlet olarak kurulmuş olan Türkiye Cumhuriyeti’nde kutlanan çeşitli bayramlar vardır. Bu özel günler, işgale uğrayan yurdu kurtarmak amacıyla yapılan Milli Mücadele döneminin olaylarını ve yeni bir kimlikle kurulmuş olan Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşanan değişim sürecini simgeleyen olaylardan esinlenilerek oluşturulmuştur.

23 Nisan Ulusal Egemenlik, Ağustos Zafer Bayramı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı!

Nitekim kutlanmak veya anılmak üzere kabul edilen bayramların özünde vurgulanan mesajlar incelediğinde, bunların bağımsızlık, milli egemenlik, çağdaşlık, millet ve devlet sevgisi ile devlete bağlılık gibi kavramları içerdiğini görmek mümkündür. Günümüzde Türkiye’de, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın dışında, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı gibi tüm milletçe ortak olarak kutlanan bayramlar vardır.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı ulusal düzeyde kutlanan resmi bir bayram olmadan önce, uzun bir süre yerel düzeyde kutlanmıştır. Başlangıçta devletin halka değil, halkın devlete benimsetmeye çalıştığı bir bayram olarak ortaya çıkan bir başka deyişle halkın yerel bir bayramı ulusal düzeyde kutlanan bir bayrama dönüştürme çabası olarak gelişmiştir 19 Mayıs!

Yani Ulusal düzeye taşınmasında milletin oynadığı rol büyük olmuştur. Resmi bir bayram olarak kabul edilmemesine karşın ilk kez 1935 yılında ulusal düzeyde kutlanmıştır.

Kutlamalarda 1936’dan 1938 Yılına Kadar Cumhuriyet Halk Partisi Etkili Olmuştur.

Atatürk’ün ölümünden yaklaşık beş ay önce resmi bir bayram olarak kabul edilmiştir. Atatürk yalnızca 1938 yılında yapılan kutlamalara katılmıştır.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nın, resmi bir bayram olarak kabul edilme süreci diğer bayramların kabul edilme süreçlerinden daha farklı olmuş, bu günün ulusal düzeyde kutlanan bir bayram olarak kabul edilmesinde, başta doğrudan milletin kendisi olmak üzere birçok farklı unsur rol oynamıştır. Bunlardan ilki ve belki de en önemlisi,19 Mayıs gününün, Atatürk’ün Samsun’a çıkıp, Milli Mücadeleyi buradan başlatmasının onuruna, bugünün unutulmaması için Samsun halkı tarafından “Gazi Günü” olarak 1926 yılından itibaren mahalli bir gün olarak kutlanmış olmasıdır.

Nitekim tüm Türkiye’de ilk kez 1935 yılında kutlanan 19 Mayıs kutlamaları ile ilgili olarak basında haberler verilirken, Samsun’daki kutlama haberlerine, başkent Ankara’dan daha fazla yer ayrılması, Samsun’un bu günün tüm milletçe kutlanması için yaptığı mücadelenin bir başka deyişle bu konudaki öncü rolünün bir yansıması olarak kabul edilebilir.

Mustafa Kemal’a verilen görev ve yetkileri inceleyeceğiz. Akıl ruh işidir. Ruhun sevgi ile doldukça, aklın iyiliğe çalışır. Ancak aksisi olanın vay haline! Görev ve yetkiler nasıl kullanılır, nasıl halka hizmet edilir; Mustafa Kemal 19 Mayıs’ta ve öncesinde bize bunu öğretmiştir.

Emekli Kıdemli Başçavuşun Kaleminden 19 Mayıs ve Önemi!

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramının önemi ve hayatımızdaki yeri, ülkemizin kurtarıcısı Ulu Önder Atatürk, vatanı düşmanlardan temizlemek için Bandırma Vapuru ile İstanbul’dan Samsun’a giderek Kurtuluş Savaş’ını başlattığı günün mana ve önemine binaen Türk gençliğine armağan ettiği bir bayramdır. Bizler ortaokul ve lise yıllarımızda coşkuyla kutlar yadederdik. Bizlerde öyle bir ruh vardı ki öğretmenlerimiz tarafından gösterilere yağmur çamur demeden aylarca hazırlanırdık. Türk gençliğinin ne kadar zeki ve başarılı olduğunu kanıtlamaya çalışırdık. Öğrencilik yıllarımız böyle geçti. Sonraki yıllarda ise bu bayram havası günden güne azaldı. Hatta neredeyse günümüzde basit programlar ile geçiştirilmeye çalışılıyor.

Tatil Değildir 19 Mayıs Bir Devrimin Ayak Sesleridir.

Fakat ben şuna inanıyorum ki bir milletin milli ve manevi değerlerini basitleştirdikçe, gençler tarafından geçmiş tarihlerini ve hatta kendi asıllarını unutmalarına şaşırmamalıyız. Ben bir Türk evladı olarak memleketimin, güzel Türkiye’min adına yakışır ve milli bayramların tam manasıyla çoşkulu aynı zamanda şuurlu bir şekilde kutlamasını temmeni ediyorum.

Bu değerler yaşadıkça dosta güven düşmana korku veririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir