Deney Uğruna Cinsiyet Kimliğini Kaybeden David Reimer’in Yürek Sızlatan Hikayesi!

Bir deneye kurban giderek cinsiyeti değiştirilen David Reimer’in Trajik Öyküsü. Neler yaşanıyor dünyada dedirtcek cinsten.

David Reimer’in Hikayesi!

Henüz 8 aylıkken sünnet operasyonunda gelişen bir yanlışlık sonucu tüm penisi yanan David Reimer psikolog olan Dr. Money tarafından `penisi olmayan bir erkek çocuğu olarak büyümesindense bir kız olarak büyütülmesi` önerisiyle bir sürü ilaçla kız cinsiyetine kavuşturulmuş fakat erkek olan diğer ikizi ve David Reimer’in hikayesi çok trajik devam etmiştir.

Uyarmak isterim; insani hem şok eden, hem üzen, hem kızdıran bir öyküsü var. Bruce/Brenda/David Reimer’in Trajedisinde kendi payı ise şaşırtıcı denecek kadar az.

Hazır mısınız? David Reimer’in Hikayesine!

1965’te Kanada Winnipeg’de Brian’in ikiz kardesi olarak dünyaya geldi Bruce. 8 aylıkken neşter yerine elektrikli iğne kullanılarak yapılan sünnet operasyonları sırasında Bruce’un penisi tamamen yandığında, eğitimsiz, korkmuş, genç anne babası cözüm icin Baltimore’daki John Hopkins hastanesine yönlendirildiler; büyük psikolog, dünyaca ünlü cinsiyet kimliği uzmanı Dr. John Money’e.

Dr.Money Bruce’un anne babasini cocugun penisi olmayan bir erkek olarak büyümesindense, gerçek cinsiyetini bilmeyen bir kiz olarak büyütülmesi gerektigine inandırdı. Yıllardır savunduğu “cinsiyetin doğaya degil, yetisme tarzına bağlı olduğu” teorisini kanıtlamak icin en güzel deney kapısına kadar gelmisti Dr. Money’nin. 18 aylıkken bir operasyon daha gecirip testisleri de alındı Bruce’un. Böylece Bruce, Brenda oldu ve ne kendisi ne de ikizi Brian yillarca gerçeği öğrendiler.

Ama tersliklerin ortaya cıkmasi yıllar almadı. Kücük Brenda daha 2 yasındayken cicili bicili elbiselerini yırtıp, bebekleriyle oynamayı reddediyordu. Kardeşi Brian’in oyuncaklarını gerekirse kaba kuvvetle alıp onlarla oynamayı tercih ediyordu. Okuldakı agresif davranışlarından hem kendisi hem cevresindekiler rahatsız ve şikayetciydi.

Ama Dr. Money yüzünden gercek kesinlikle gizli kalmalıydı ve Brenda’nın sadece zor bir süreçte olduğu, yakında düzeleceği telkin ediliyordu. Bu sırada Dr. Money de boş durmuyor deneyin gidişatı hakkında bilimsel makaleler yazarak ne kadar basarılı olduğunu anlatıyor, tebrikleri kabul ediyordu. Reimer ailesinde ise durum bambaskaydı. Suçluluk duygusu içindeki ebeveynlerden anne intihara tesebbüs etmiş, baba alkolik olup cıkmıştı.

İkiz Kardeşi Brian Bile Problemliydi.

Brenda göğüslerinin gelişmesi, fazla tüylerinden arınmasi, fazla gelişen kaslarının durdurulmasi icin sürekli östrojen almak zorundaydi. Kız kıyafetleri giyip, kız gibi davranması beklenirken o aslında bir terslik oldugunun farkındaydı.

14 yaşına geldiğinde sorunlar cığ gibi büyümüş, yerel bir psikologun ikna etmesiyle anne babası gerceği acıklamaya karar vermişlerdi (bazi kaynaklara göre brenda’nin intihar girisimi sonucunda verilmisti bu karar). Bruce/Brenda gerceği öğrendiginde suçu anne babasında değil, onları yanlış yönlendiren doktorlarda bulmuştu.

suddenly it all made sense why i felt the way i did. i wasn’t some sort of weirdo. i wasn’t crazy.”

“Birdenbire Neden Öyle Hissettiğim Anlam Kazandı. Bir Çeşit Ucube Değildim. Deli Değildim.” 

Bruce/Brenda kendine yeni bir isim -David- seçerek biyolojik cinsiyetine dönmeye karar verdi. Bir sıra operasyonla östrojenle büyütülmüş göğüsleri alındı, transplantasyon ve plastik protezlerle yapay bir penis ve testisler yaratıldı. Testosteron tedavisiyle kas yapısı geliştirildi.

Kaydettiği tüm gelişmeye rağmen David depresyondaydı ve 20’li yaslarının başında iki kez intihara teşebbüs etmisti. Hiçbir zaman evlenemeyeceğini düşünmesine rağmen 25 yasındayken cocuklu bir kadın olan Jane ile evlendi.

Operasyonlar ve evliliğinden sonra David yepyeni bir insan oldu, ince yapısı ve yüzünde normalden daha az kıl olması dışında yabancıların onda fark edebileceği cok az gariplik vardi. Çalıştığı ve yaşadığı yerde insanlar onu kabullenmişlerdi.

Ne yazık ki David’in başından geçenleri tamamen unutması mümkün değildi ve özel hayatını da etkileyen sorunları bitmiyordu.

İkiz kardeşinin 2002’de yüksek dozda antidepresan ile ölümünün/intiharının ardından ‘David’ yine bir depreyona gömüldü.

Aslında Brian’in değişimini hiçbir zaman kabul edememesi yüzünden yabancılaşmış olsalar da David ölümünden sonra sık sık Brian’in mezarını ziyaret edip çiçekler götürmeye baslamıştı.

2004 Yılının Mayıs Ayında

Bir sabah Jane işteyken, David evden tüfeğini alarak arabasını bir marketin otoparkına parkettikten sonra tetiği çekti ve hayatına son verdi.

Yazılanlara göre intiharinin arkasındaki sebepler çok çesitliydi. Ailesinde intihar etmis/intihara teşebbüs etmiş depresif bireyler vardı. Yani bu zaten David’in genlerinde vardı. Evliliği problemliydi ve kısa süre önce karısı ile bir süre ayrılmaları gerektiğini söylemişti.

Son aylarında işsizdi ve mali problemleri vardı. Elbette çocukluğunu ve bütün hayatını etkileyen kimlik karmaşası da yazılıp çizildi ama nedense gerektiği kadar değil. Aslına bakarsanız bu tabloya göre David’in bu kadar uzun süre (38 yıl) hayatta kalmasi daha şaşırtcıydı.

Bruce Reimer Olarak Doğup, Brenda Reimer Olarak Büyüyüp, David Reimer Olarak Ölen…

Bu cesur adamın hala hayatta ve mutlu olmasını dilerdik.

kaynak:şeyler.ekşisözlük.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir