40 Dolar Ceza Ödedi, Dünya Devi Oldu; Netflix Serüveni!

Bir rivayete göre her şey 1990’ların ortasında bilgisayar mühendisi Reed Hastings, video kiralama şirketi Blockbuster’a kiraladığı ‘Apollo 13’ filmini geç götürdüğü için ödediği 40 dolar cezayla başladı Netflix serüveni.

Bu cezaya çok bozulan Reed Hastings, kendisi gibi bilgisayar mühendisi olan arkadaşı Mark Rudolph ile birlikte internet üzerinden DVD ve yeni bir formatta film kiralama şirketi kurmak için harekete geçti.

Netflix Böyle Doğdu.

Yıl 1997’ydi. Netflix, 1999’da aylık üyelik sistemiyle insanlara limitsiz DVD kiralıyordu. 2002’de ABD’deki üye sayısı 600 bini geçmişti. 2005’te 4.2 milyon üyeye ulaştıktan sonra Netflix, sinema ve TV dünyasında bir devrimin ilk adımını atıp 2007’de üyelerinin internet üzerinden film ya da TV şovu izleyebildikleri ‘streaming’ sistemine geçti. 2010’da Apple’la yapılan işbirliğiyle birlikte üye sayısı 20 milyonu geçmişti.

Şirket Kanada’nın ardından, Güney Amerikan ve Karayipler’e açıldı. 2012’de Avrupa’ya gelen Netflix ve ‘sterming’ servislerinin kaderini değiştiren ‘House of Cards’ dizisi 2013’te yayınlanmaya başladı.

‘House of Cards

Netflix’te yayınlanan ilk orjinal içerik değildi ama tüm dünyada olay dizi üye sayısının patlama yapmasında büyük etken oldu. Netflix’in 13 bölüm için 100 milyon dolar yatırıp risk aldığı dizi Emmy Ödülleri’nde 10’dan fazla adaylık aldı. ‘internette yayınlanan bir dizi’ olarak büyük bir başarıya imza attı.

Bu Arada Netflix’in Abone Sayısı da 2014 İtibarıyla 50 Milyonu Geçmişti.

2015’te Avustralya ve Yeni Zelanda’ya açılan Netflix ilk orjinal filmi olan ‘Beast of No Nations’ı üyelerine sundu. 2016’ya gelindiğinde Netflix, 130 ülkeden üyesi yüzlerce orjinal içeriğiyle TV dünyasında bir devrime imza atmıştı. . ‘En İyi Kısa Belgesel’ dalında ‘White Helmets’ ile ilk Oscar’ını kazanan Netflix’in üye sayısı 100 milyonu geçti. Çok değil birkaç ay önce ‘Roma’ filmiyle ‘En İyi Film’ dalında ilk Oscar adaylığını kazanan Netflix. Aralarında Steven Spielberg’ün de olduğu birçok sinemacı için ‘sinema filmi – TV filmi’ tartışmasının fitilini ateşledi.

Bugün 190 ülkede 148 milyon abonesi bulunan ve 165 milyar dolarlık piyasa değeriyle asırlık birçok yapım şirketini sollayan Netflix’in ‘streaming’ platformları için açtığı yoldan bugün birçok firma yürüyor.

Türkiye’de ‘steraming’ servislerinin öncüsü ise 2016’da yayına başlayan Blu TV oldu. ‘Masum’, ‘Yaşayamayanlar’, ‘Bozkır’ gibi orjinal dizilere imza atan Blu TV’yi 2016’nın sonlarında Puhu TV izledi ve özellikle ‘Fi’ dizisiyle adından söz ettirdi.Türkiye’de bu çalışmalar aynı hızla devam ediyor.

Kaynak:msn.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir