“Dikkat Canınız Acıyabilir” Can Acıtan Bir Ölüm Ritüeli: Harakiri!

Harakiri, günlük hayatta pek çok kez karşımıza çıkan efsanevi bir terim. Kökeni eski bir Japon geleneğine dayanıyor ancak günümüzde dahi işinde başarısız olan Japonların bu yönteme başvurarak kendilerini cezalandırdığını biliyoruz. Peki son derece acı verici bir ölümle sonlanan bu kanlı intiharın sebebi nedir ve neden Japonlar için bu kadar önemlidir?

Gelin, Hep Birlikte İnceleyelim.

Japoncada “karnı yarmak” anlamına gelen Harakiri, olayın sonu gibi görüldüğü için bu kutsal töreni tanımlamak adına genellikle Seppuku sözcüğü kullanılır. Konuyla ilgili ilk resmi kayıtlar ise 1180 yılına kadar gidiyor. Savaş halinde olan iki klandan birisi yenilince samuraylar zedelenen onurlarını kurtarabilmek için toplu halde Harakiri yapacak ve bu gelenek bin yıl boyunca devam edecektir.

Protesto, gösteri, isyan, dikkat çekme ve salt intihar amacıyla yapılması kesinlikle yasaktır. Bu tarz sebeplerle böylesine acılı bir ölümü seçen kişi asla “onurlu” olarak kabul edilemez. Aksine daha da fazla aşağılanır toplum tarafından.

Tanto Kozuka ve Harakiri!

Harakiriye başvuracak olan kimse bir gün öncesinden duş alır, en sevdiği yemeği yer, güzel bir kıyafet giyer ve yazdığı veda şiirini okur. Eylem sırasında “tanto” veya “kozuka” denilen bıçağı sert bir biçimde karnının sol kısmına saplar, sağa doğru yarmaya devam eder ve ardından aşağı-yukarı çekmek suretiyle midesini haç biçiminde parçalar. Fakat maalesef ki bununla da sınırlı kalmaz. Halâ gücü varsa eğer iç organlarını da çıkartarak toprağa gömmek zorundadır. Böylece hem acı hem de ölüm durumu kesinleştiği için yaralanma veya şov yapma ihtimali net bir şekilde ortadan kalkmış olur. Ancak Harakiri sırasında mutlaka bir gözlemcinin bulunması gerekiyor. Aksi taktirde geçersiz sayılır.

Zamanla bazı kaideler esnetilecek ve bu ilginç ritüelin acı eşiği bir nebze olsun azaltılacaktı. Kişi karnını yarmadan önce yanına en güvendiği Kaishakunin adı verilen dostunu alır ve böylece o Harakiri yaptıktan hemen sonra dostu çektiği acıyı dindirmek için kılıçla başını uçurur. Eğer tereddüt etmek gibi bir hataya düşerse bir başka görevli gelerek her ikisinin birden başını keser.

Harakiri Kuralları net!

Her hâlükârda ölüm kaçınılmaz görünüyor ancak hiç kimsenin zorla yaptığı bir şey yok ortada.Uygulamanın tamamen bir onur mücadelesi olduğuna inanıyorlar. Kendilerini herhangi bir alanda kabahatli gören her Japon, neredeyse hiç düşünmeden seçebiliyor bu yolu. Çünkü onlara göre bu bir kaçış değil aksine sorumluluk alarak iz bırakmak ve gidilecek olan bir yer varsa eğer oraya başı dimdik bir şekilde gitmek! Utanç dolu bir hayat sürmektense onurlu bir ölümü tercih ediyorlar.

Yanı sıra Harakiri yapan kişinin malları da devlet tarafından varisleri arasında paylaştırılır. Ama başarısız olur da kendisini daha fazla rezil ederse eğer, ailesi o kişinin mirasından kesinlikle pay alamaz ve sefil bir hayat yaşamaya mecbur bırakılır.

Kısıtlı zaman içerisinde bir savaş meydanında bile yapılabilir Harakiri. Kaybedilen bir mücadelenin ardından utanç duyan bir asker kendi kafasını uçurur ve imkanların azlığından dolayı bu şekilde de Harakiri ritüeli yerine getirilmiş sayılır.

En yakın örneğine II. Dünya Savaşı sırasında gerçekleşen şiddetli çarpışmalarda rastlıyoruz. Savaşı kaybedeceğini anlayan Japon komutanlar, askerlerini de yanlarına alıp toplu halde Harakiri yaparak ölmeyi seçtiler ve böylece geçen yüzlerce yıla rağmen hala daha kültürel hafızayı koruduklarını kanıtladılar.

kaynak:vannart

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir