“Keşke Anneler Ölümsüz Olsa” Anneler Gününüz Kutlu Olsun!

Bugün 12 Mayıs 2019 Dünya genelinde Anneler günü (mothers Day) olarak kutlanmaktadır. Kelimelerle anlatılamayan fedakarlık ve karşılıksız sevgiyi, tarif et desen bana herhalde sadece “anne” derdim. Anneler günü ile ilgili detaylar ise şöyledir.

İlk Anneler Günü Ne Zaman Kutlandı?

Birçok rivayetin olduğu bu konuda en baskını; ABD’li Anna Jarvis, çok sevdiği annesinin ölümü üzerine 1908’de tüm arkadaşlarını çağırarak bir anma günü düzenlendi. Bir çığ gibi yayılan kutlama 1914’te ABD Kongresi’nin onayıyla ülke çapında “Anneler Günü”ne dönüştü.

ABD’nin Philedelphia Eyaleti’nde 9 Mayıs 1966 günü Anna Jarvis’in annesi öldü. Annesini çok seven Anna Jarvis’in üzüntüsü aylarca sürdü. Hayatta kimsesi kalmayan Anna Jarvis yaşama küstü. Yemedi, içmedi bir ara ölmeyi bile düşündü. Jarvis’in bu durumunu yakından izleyen komşusu onunla arkadaş oldu.

Bir gün yaşlı komşusu söyleşi sırasında Jarvis’e “İnsanlar doğar, yaşar, ölür. Bu bir doğa kanunudur” dedi. Jarvis bu sözlerden çok etkilendi. Ancak bunu duymak Jarvis’in annesine olan sevgisini azaltmadı. Aradan geçen süre içinde ölüm sözcüğünün soğukluğu gitti, yerine anne sevgisinin sıcaklığı geldi.

Artık Jarvis annesini gözyaşları ile değil, severek anmaya başladı. Jarvis’in annesinin ölüm yıl dönümünde bütün arkadaşları eve geldi. O gün Jarvis arkadaşlarına, “Yılın bir gününü annelere ayıralım. O günü annelerimizle ilgili anılarla dolduralım. Böylece annelerimize olan sevgi borcumuzu ödeyelim” dedi.

Annelerimize Gönderebileceğimiz En Güzel Mesajlar.

“Annecim bu yazıyı kaleme almak o kadar zor olduki. Sana karşı duyduğum saygı, sevgi ve sonsuz hissiyatı kelimelere aktarmak o kadar yetersiz ve eksik kaldıki.

Sevmek nedir? Nasıl karşılıksız sevilir, sevgi sözcüğünün karşılığını seninle öğrendim. Ben doymadan doymadığın, ben uyumadan uyumadığını bilmek sevginin sonsuzluğunu betimliyor adeta. Üşüyorum ama üstümü örten yok anne sen olmadıkca. Rol modelim, kusursuzluğun tarifinde imzan var annem. Emeklerin o kadar büyük ve derinki karşılık vermek imkansız. Her çocuk ve genç gibi aklın yetmediği yaşlarda yapılan hatalar için senden özür diliyorum. Haklı olduğunu fark etmem zaman alsada doğruya ulaştığımı düşünüyorum. Büyüdüm annem ve farkındayım ki seni en mutlu eden şey verdiklerinin meyvesini almak olacaktır. Sana layık olmak için büyüyorum annem. Varlığım buram buram sen kokuyor. Sen sustun artık ben duymaya başladım. Gamzenin çukurunda uyurum annem.

Canım annem, canım babam sizleri çok seviyorum. İnsan birinci ailesini seçemezmiş ama tekrar dünyaya gelme şansım olsa emin olun tekrar sizi seçerdim. İkinci ailemi de sizin oluşturduğunuz çerceveye yerleştirmek için çabalıyorum. Sizi seven oğlunuz.

Sonsuz Saygı ve Sevgi ile Anneler Günün Kutlu Olsun Canım Annem Oğlun…

Onlara birkaç satırla Anneler Günü mektubu yazabilirsiniz. Sade Anneler Günü’nde değil, her zaman kalbimizden gelen anneler günü yazısı ile onlara olan sevgimizi, vefanızı anlatabilirsiniz. Varlıklarıyla bize güç veren toplumların temel taşı annelere vereceğimiz hediyelerden Anneler Günü mektubu daha değerlidir. Çünkü Anneler Günü mektubu yıllarca onun için en değerli hatıra olarak kalacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir