İsmini Bile Duymadığınız Sendromlara Sahipsiniz! İşte O Sendromlar

Sendrom ya da belirgi, birbirleriyle ilişkisiz gibi görünen, ancak bir araya geldiklerinde tek bir olgu olarak kendilerini gösteren bulgular bütünüdür. Bu, kalıtsal olabilir ya da edinsel nedenlerle de oluşabilir. Belki de şimdiye kadar adını duymadığımız ancak kendimizde belirtilerine rastladığımız sendromları derledik. Bu sendromlara hepimiz sahibiz korkmayın, böyle değilim diyenlere inanmayın.

Backfire Effect Sempton

İnsanların inandığı şeylerin tutarsız yönleri ortaya cıktığında, inançlarına daha fazla sahip çıkmaları durumana “Backfire Effect Sempton” denmektedir.

Dostoyevski Sendromu

“Yazma isteği, sanata düşkünlük, dini algılamada değişiklik, ahlak ve yargı anlayışındaki üstünlük, yaşamı farklı imgeleme ve betimleme gücü, olağanüstü zihin seviyesi.” gibi belirtilerin görülmesi.

Munchausen Sendrom

Munchausen sendromu, kişinin gerçekte psikolojik ya da fizyolojik herhangi bir problemi olmamasına rağmen hastaymış gibi davranarak etrafındakileri aldatması durumu.

Dunnig-Kruger Sendromu

Cornell University’de görevli psikologlar Dunning ve Kruger tarafından bulunan “Cahil Cesareti” tanısı. Özetle cehalet, gerçek bilginin aksine bireyin kendine olan güvenini artırır.

Couvade Sendrom

Eşi hamile kalan erkeklerin bazıları bu duruma aşırı derecede duyarlı davranırlar. Eşinin hamilelil sırasında gösterdiği belirtileri erkeklerin göstermesi durumu.

Stendal Sendrom

Sanat eserlerinin büyüleyiciliği karşısında heyecanlanıp bayılma durumu.

De Clerambault Sendrom

Tanını temeli başka birinin o kişiye aşık olduğu inancıdır. Genellikle yalnız yaşayan bir kadın olan erotomanik sanrılı kişi bilinmeyen nedenlerden ötürü aşkını açıklayamayan ama ilgisini belli eden bir erkek tarafından sevildiğine inanır.

Truman Sendrom

ABD’li psikiyatrlar bu hastalığa yakalananların “kendilerini sürekli televizyon showunda yaşıyormuş gibi” zannetiklerini belirtmektedir. Hayatlarının gizli bir kamerayla kayıt altına alındığını düşünen kişiler televizyonlarda gösterileceğini düşünüyorlar.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir