“Sahurda Ne Yemeliyiz?” İşte Cevabı; Tok Tutan Yiyecekler!

Ramazan ayındayız ve müslüman alemi oruçlarını tutmaya başladı. Oruç tutanlar için sahurda tok tutan yiyecekler merak konusu olmaya başladı. Oruç tutanlar için sahur öğünü çok önemli. Sahurda protein ve su içeren, yüksek lifli ve kalorisi düşük besinler tüketmek dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sırada.

Hem sağlıklı hem de tok tutacak yiyeceklerle oruç olduğunuz saatleri daha sağlıklı geçirmeniz için bazı yiyecekleri sizin için derledik.

İşte Sahurda Tok Tutan ve Sağlıklı Yiyecekler:

1. Yumurta

Kahvaltıların vazgeçilmezi yumurta sahur sofralarının da kesinlikle yer almalı. Yumurta içindeki protein sayesinde iştahınız azaltır ve oruç olduğunuz saatlerde tokluk hissinizi maksimum seviyeye taşır.
Yapılan araştırmalara göre yumurta kan şekerini de kontrol ederek yemek yeme isteğini düşürüyor.

2. Yulaf

Lif içiren besinler arasında olan yulaf da tok tutmakla beraber sağlık açısından rahatlatıcı bir besin. Sahurda yulaf ezmesi sütle karıştırarak deneyebilirsiniz. Yulaf ezmesi, kolesterol seviyelerini kontrol altında tutmaya yardımcı olur ve aynı zamanda tok tutar.

3. Hoşaf

Ramazan ayında elbette tatlı ihtiyaçınız artacak. Hoşaf şekerli tatlılara göre içerdiği su oranı ve doğal meyvelerden yapılması şartıyla rahatlık hissini artırırken şeker ihtiyacınızı karşılayacaktır.

3. Avakado

Sahurda bir de avakado mı yenir? demeyin. Bir yarım avakadolu yumurtayı deneyin ve oruç tutarken ne kadar hafif olacağınızı görün.

4. Balık

Balık güçlü kaliteli bir protein ve omega 3 deposudur. Omega 3 de uzun süre tok kalmanızı sağlayan bir yağ asididir. Hatta bazı araştırmalara göre balık etten de tavuktan da daha doyurucudur. Aynı zamanda hafif olması sizi gün içinde zorlamaycaktır. Farklılaştırmak isteyenler balık salatasını deneyebilir.

5. Mercimek ve nohut

Nohut ve mercimek gibi baklagiller lif, protein, antioksidan, B Vitamin kompleksi ve demir açısından oldukça zengindir. Bu sebeple sahurda yiyeceğiniz bu besinler sayesinde günü daha rahat ve tokluk hissiyle geçirebilirsiniz. Aynı zamanda sahurdan sonra uyuyacaklar için uykuyu destekleyici olarak görülür. Obezite dergisinde yayınlanan bir rapora göre bu baklagilleri içeren bir öğünden sonra insanların %31’i daha fazla tokluk duyuyor.

6. Tarçın

Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olan tarçını sahur listenize eklemeyi kesinlikle unutmayın. Yoğurda ya da süte ekleyerek tüketeceğiniz 1 çay kaşığı tarçın ile oruç saatleriniz daha sağlıklı ve rahat geçebilir.

7. Elma, Armut ve Muz

Lif deposu olan bu üç meyve de sahurda tok tutan yiyecekler arasında ilk sıralarda. Aynı zamanda şeker ihtiyacınızıda yarı yarıya karşılayacaktır.

8. Patates

Patates doğru şekilde(haşlanmış) yapılırsa sahurda oldukça önemli bir besindir. İyi miktarda lif ve protein içeren patatesi sahurda haşlayıp yemeyi tercih ederseniz sizi tok tutacaktır. Kızartma ise kesinlikle tercih edilmemelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir