Twitter CEO’su Jack Dorsey Bir Gününü Nasıl Geçiriyor?

Günümüz sağlık trendlerinden biri de “health elite” adı verilen yeni bir kavram. Pek de alışık olmadığımız beslenme şekilleriyle, zorlayıcı ve sıradan insanlara “ağır” gelebilecek hayat tarzları ve biyolojik saatleriyle önümüzdeki yıllarda çok daha sık karşılacağımız health elitelerden biri olan Twitter’ın kurucusu ve CEO’su milyarder Jack Dorsey’in sağlık sırlarını paylaştığı ve işine odaklanabilmek için izlediği yöntemleri anlattığı podcast yayını kısa sürede gündem oldu. İşte hayatı, başarıları ve yatırımları ile takipçilerinin ilgi odağı olan Dorsey’in pek de özenmeye değmeyecek gibi görünen bir günü.

Güne sabah 5’te başlıyor!

Sabah erken kalkmanın faydaları çoğumuzun malumu. Üstelik bu yoğun tempoda fazla uyumak gibi bir durum söz konusu değil. Özellikle de dünyanın en büyük sosyal ağlarından birinin CEO’su bir milyarderseniz. Jack Dorsey güne sabah saat 5’te uyanarak başlıyor ve kalkar kalkmaz buz banyosu yapıyor. “Hiçbir şey bana, oda sıcaklığından çıkıp buz gibi banyoya girmenin verdiği zihinsel özgüveni veremez. Eğer bu kadar küçük görünen ama can yakan bir şeyi yapmaya iradem varsa, hemen her şeyi yapabileceğimi hissediyorum” diyor Dorsey, ilgililerine.

Meditasyon olmazsa olmaz!

Buz banyosunun ardından 1 saatini meditasyona ayırıyor 42 yaşındaki Jack. Yoğun tempo ve stres ile başa çıkmanın en iyi yollarından biliyorsunuz. Üstelik 20 yıl olmuş Jack meditasyona başlayalı…

İşe yürüyerek gidiyor!

Buz banyosu ve meditasyonla güne başlamaktan daha iyi ne olabilir derseniz, ofise yürüyerek gitmek diyebilir Jack. Eviyle ofisi arasındaki mesafenin 8 km olduğunu da belirtelim. “Yürümekten çok koşuyor gibi görünüyorum” diyor ünlü milyarder bu mesafeyi kat ederken. Olabildiğince fazla güneş ışığı almaya çalışıyormuş ve yürürken podcastleri dinleme şansı oluyormuş. İşe başladığı saat ise 09:00.

Kahvaltı günün en önemli öğünü!

Evden kahvaltı etmeden çıkan Jack Dorsey gün içinde hiç yemek yemiyor. Günün ilk ve tek yemeğini akşam 18:00 ile 21:00 arasında yiyen Dorsey’in menüsünde balık, tavuk ya da et ve yanında roka salatası, ıspanak ya da brüksel lahanası yer alıyor. Tatlı olarak da orman meyveleri ile bitter çikolata tercih ediyor, yanında ise kırmızı şarap.

Yemeği çok abartıyoruz!

Jack Dorsey Cuma akşamından pazar akşamına kadar yemek yemiyor. Evet hiç yemiyor, oruç tutuyor. Neden diye sorarsanız “günlerimiz çok yemek odaklı geçiyor” diyor. Hafta sonu yemek yemeyi bıraktığında ilk zamanlar biraz garip hissetmiş ancak sonra alışmış. Oruç tutmanın ve meditasyonun işine ve yönettiği şirketlere daha iyi odaklanmasını sağladığını söylüyor.

Çok çalışıp çok rahatlamak!

Twitter’ın CEO’sunun bir başka “rahatlama” yöntemi ise yaklaşık 104 derece sıcaklığındaki saunada 15 dakika dinlenip ardından 3 dakika boyunca soğuk suyla banyo yapmak. Kızılötesi ışınların stresi ve ağrıyı azalttığı iddia ediliyor, Jack Dorsey de bu söylenenlerden etkilenmiş olmalı ki, çalışma masasında kızılötesi lamba bulunduruyor. Times’a göre Silikon Vadisi’ndeki birçok girişimci teknolojiden uzak kalmak ve sağlığını koruyabilmek adına farklı yöntemler deniyor ancak Dorsey bunu bir adım öteye taşımış görünüyor.

 

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir