Yitip Giden Anadolu Futbol Kulüplerimiz!

Türk futbol tarihinde markalaşmış yıllarca üst liglerde mücadele vermiş Anadolu kulüplerine neler oluyor? Her geçen gün bu kulüplerimiz dibe doğru gidiyor peki neden?

İşte Yitip Giden Anadolu Futbol Kulüplerimiz!

1-Mersin İdman Yurdu!

1925 yılında kurulan yıllarca İstanbul takımlarının korkulu rüyası olan Mersin İdman Yurdu geçtiğimiz günlerde finansal sıkıntılar yüzünden kapanma kararı aldı. 2015-2016 sezonunda Spor Toto 1.lige düşmeyle başlayan süreç en son amatör küme de son buldu. 28 Nisan pazar günü Erdemli Belediyespor ile oynanan müsabaka 94 yıllık kulübün son maçı oldu.

2) Gaziantepspor!

1969 yılında kurulan ülkemizi Avrupa kupalarında temsil eden, Milli Takıma ve ülke futboluna kazandırdığı oyuncularla tanınan Gaziantepspor, kötü yönetim ve altından kalkılamayacak derecede büyük borçlara imza atılması sonucu girdiği krizden kurtulamadı ve amatör lige düşürüldü. Finansal sıkıntılar yüzünden Fifa tarafından puan silme ve küme düşürülme cezalarıyla karşı karşıya kalan Gaziantepspor’un güncel borcu yaklaşık olarak 155 milyon lira.

3) Orduspor!

1967 yılında kurulan Orduspor birçoğumuzun hatırlayacağı üzere 2011 yılında Süper Lig de yer almaktaydı. Süper lige çıktığı sezon dünyaca ünlü teknik direktör Hector Cuper ile anlaşan Orduspor ilk senesinde ligde kaldı. 2012-2013 sezonu itibariyle PTT 1.Lig’e düşen Orduspor daha sonra 5 yıl içerisinde 5 lig birden düşerek kırılması güç bir rekora imza attı şuan bölgesel amatör ligde mücadele eden Orduspor tesislerde yakacak kömür ve futbolcuların sağlığı için ilaç temin etmekte bile büyük zorluklar çekerek şehirdeki iş adamlarından yardım istemişti. Orduspor da kötü yönetim ve finansal sıkıntılar yüzünden şuan alt liglerde mücadele veriyor.

Bu listeyi uzatmak mümkün Samsunspor, Sakaryaspor, Kocaelispor, Karşıyaka, Altay, Karabükspor…

Daha Niceleri Peki Ama Neden?

Bu kulüplerimizin önlenemez düşüşünün ana sebebi plansız harcamalar. Oyuncaların maliyeti ve maaşları bu kadar yüksek iken bankalardan çekilen kredilerle yıldız oyuncu veya ünlü teknik direktör getirme hevesi bu kulüplerimizin çöküşüne neden oluyor. Maaşı ödenmeyen sporcular FIFA’ya başvurduklarında kulüplere önemli yaptırımlar uygulanıyor.Bu yaptırımlar bir alt lige düşürme, puan silme, eksi puanla lige başlama gibi cezalar.

Sözleşmelerin dolar veya euro cinsinden yapılması da kulüpler adına bir diğer handikap. Kur farkı yüzünden oyunculara ödenecek rakamlar sürekli artış gösteriyor.

Peki Futbol Kulüplerimiz Bu Durumlara Düşmemek İçin Hangi Yolları İzlemeli?

Öncelikle akılcı ve planlı bir yönetim bu işin temel unsuru yarını düşünmeden yapılan borçlar kulüplerimizin bitişine sebep oluyor daha planlı harcamalarla bunun önüne geçilebilir.

İkinci olarak kendi gençlerimize güvenerek altyapıya önem vermemiz gerekiyor milyon dolarlar harcayıp bir yıldız futbolcu getirmek yerine bu parayı altyapı ve tesisleşme de kullanmak ve buradan çıkacak gençlere forma şansı vermek daha mantıklı olacaktır.

Bir diğer sıkıntımız sözleşmeleri dolar veya euro üzerinden yapmak yerine kulüpler birliğinde bu konunun görüşülerek TL cinsinden sözleşmeler yapılması sağlanmalı eğer bu durum sağlanırsa futbol kulüplerimiz kur farkı yüzünden fazladan paralar ödemek zorunda kalmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir