Kadın Gibi Kadın Dilber Ay Hayatını Kaybetti

Erkek gibi kadın değil kadın gibi kadındı Dilber Ay. Kahramanmaraş doğumlu olan Dilber Ay ablamız 29 Nisan tarihinde 23:00’da aramızdan ayrılmıştır.

Altın Koza Film Festivali’nde Ödül Aldı.

Dilber Ay, 1956’da Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde dünyaya geldi. Katıldığı ses yarışmasıyla sahne dünyasına adım atan Ay, çok sayıda albüm çıkarttı.

Çok ani olan bu ölüm bütün sevenlerini derinden yaralasa da biz şunu biliyoruz; bize bıraktığı ve belki de kendisinin farkında olmadığı bir miras.

Güçsüz Kadın Yoktur, Gücünün Farkında Olmayan Kadın Vardır.

Bu hayatta başına ne gelirse gelsin umudunu yitirmeyip hep ayakta kalmayı, ne olursa olsun, hangi yaşta olursak olalım hep hayallerimizin peşinden gitmeyi, kadınların da erkekler kadar güçlü, cesur ve asla haksızlığa boyun eğmeyen birer birey olduğunu bizlere hayatıyla örnek olmuş ve her zaman başı dik bir şekilde hayatını yaşamıştır.

Başına Ne mi Geldi?

Kısaca bahsedeyim. Maraş’tan Düzce’ye ailesiyle göç eden Dilber Ay okuluna maddi imkanlar nedeniyle devam edemeyip yaşlı bir adamla 13 yaşındayken ve kendisi daha çocukken, arkadaşlarıyla sokaklarda; birdirbir, saklambaç veya körebe oynamak varken küçücük bedeniyle evlendiriliyor.

Evet haklısınız o zamanlarda çoğu kadın erken yaşta evlendirilirdi. O zaman da yaşayan insanlar bunu uygun görür bunu bir gelenek haline getirmişlerdi.

Peki ya Şimdi Teknolojinin, Bilimin, Eğitimin…

Bu kadar ilerlemiş olmasına rağmen neden hala gizlense de duyulmasa da çocuklar oyun parklarında oynamaktansa hastanede küçücük bedenleriyle daha kendileri çocukken çocuk sahibi oluyorlar.

Okullarda ülkesinin gelişimine katkı sağlamak için, ülkesinin refahının arttırmak, okumak, yeni bilgiler öğrenmek yerine evinde çocuğunun büyümesi, kocasına daha iyi yemekler yapabilmesi için bilgi edinmeye çalışan çocukları görüyoruz, duyuyoruz!

Çok uzattım belki ama bu konuda yazmaya kelimeler yetmiyor, cümlelere sayfalar yetmiyor.

Yazımı ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözüyle sonlandırmak istiyorum:

“Daha emin ve daha doğru olarak yürüyeceğimiz bir yol vardır: Büyük Türk kadınını çalışmamıza ortak kılmaktır.” demiştir Atatürk…

“Elimizin hamuruyla değil kadın gücümüzle bizi farketmeniz dileğiyle”…

Dilber Ay ablamıza Allah’tan rahmet yakınlarına baş sağlığı diliyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir