Bu 3 Adım İle Geçmişten Gelen Yaralarınızı Sarıp Güçlü Olmayı Öğreneceksiniz!

Yazar ve girişimci Kate Swobo’da çalışmaya başladığı yıllarda kendisiyle ilgili bu cümleleri kurduğunu söylüyor. Aşağı doğru ilerleyelim.

Sorgulamadan, peşinen başarısız olacağımıza inanıyoruz. Geçmişten kalmış ön yargılarla sektörleri kötülüyoruz.

Bu cümleler aslında hiçbirimize yabancı gelmiyor, değil mi?

Hepimiz bunu yapıyoruz, sadece konu başlıkları değişiyor. Üstelik bu konu başlıkları her zaman iş hayatıyla ilgili olmayabiliyor. Örneğin çiftlerden biri “Ben artık aşık değilim” diyerek o ilişkiyi çözümsüz hale getiriyor. Veya yeni anne olan bir kadın “Her zaman çocuğuma ilgi göstermezsem, onu sevgisiz bırakmış olurum” diye düşünerek kendi mutluluğunu engelliyor.

1. Alternatifleri ortaya koyun

İlk başta kendinize şu soruları sorabilirsiniz:

Hayatımda bana kendimi kötü hissettiren ne?

En çok özlediğim şeyler neler?

Bu sorulara yanıt verdikten sonra bu sefer de kendinize yanıtlarınızın doğru olup olmadığını sorun ve alternatifleri sorgulayın. Örneğin çocuğunuzdan bir an olsun ayrılmak istemiyorsanız, kendi çocukluğunuzu düşünün. Aklınıza hemen anneanne veya babaannenizle veya dedenizle geçirdiğiniz güzel zamanlar gelecektir. Siz bunu geçmişte yapabildiğinize göre demek ki çocuğunuz başka insanlarla da mutlu olabilir.

2. En derin isteklerinize odaklanın

Gerçekten ne istediğinizi kendinize sorun. Örneğin bir işte başarısız olacağınıza inanıyorsanız, o işte
ne kadar başarılı olmak istediğinizi daha derine inerek sorgulayın.

Eğer gerçekten çok istiyorsanız, o işi öğrenmenin mutlaka bir yolu olduğunu keşfedebilirsiniz. Sizden önce geçmişte bu şekilde başarılı olmuş kişiler olup olmadığını araştırın. Eğer bir başkası yapmışsa, elbette siz de yapabilirsiniz.

3. Tepkilerinizin değerini bilin

Geçmişten gelen bir hikaye yüzünden öfke veya üzüntü yaşıyor olabilirsiniz ve bu yüzden kendinizi sınırlandırıyor olabilirsiniz. Böyle durumlarda kendinize düşünmek, kendinizi ifade etmek, ağlamak için zaman tanıyın. Böylelikle geçmişten gelen yaralarınızı iyileştirmiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir