Başarı İçin Unutmamanız Gerekenler!

Yeterince iyi olabilmek için gerekli adımları atmaya hazır mısınız? Başarı için hazır mısınız?

Eğer öyleyse, o zaman evet, henüz orada değilseniz bile yeterince iyisiniz.

Merak edip, yapmak istediğinizi yapabilir miyiz diye bakmak, hiç kimseye başarı getirmedi.

Bir hedef listesine karar verip; gerekli adımları atmalısınız.

Başlamak; tartışmasız en zor kısımdır.

Hazır olmama korkusundan sık sık kısıtlanırız. Gerçek şu ki, hiç kimse çabaları için tamamen hazır değildir.

Fakat başlamak; yol boyunca, güçlerinizin ve kusurlarınızın ne olduğunu başarı için bir fırsat sağlar.

Geçmişimizi zihnimizde sık sık gözden geçiririz ve geçmişte hatalar yapmadığımızı varsayarız.

Hayal gücümüzde, bugün mükemmel olurdu ve tüm hedeflerimize ulaşılırdı ve endişelenecek bir şey olmazdı. Maalesef hayat hayal gücümüze göre yürümez.

Herkes hata yapar. Hatalar, kendimiz hakkında yeni şeyler keşfetmemize şans verir. Sıkıntıyı yenmek, bugünün üstesinden gelmekle başlar. Dünü düşünmeyi bırakın.

Yarının fikri korkutucu olabilir. Hedeflerimi finanse edebilecek miyim? Benim hayatım? Bunda başarısız olursam arkamda bir desteğe sahip olur muyum?

Bu endişelerin tümü meşrudur ve düşünülmelidir, ancak o kadar yoğun şekilde değil. İleride bizi bekleyenin ne olduğunu bilmemek sinir bozucu olabilir ancak aksini düşündüğümüzde, yani her şeyi önceden bilseydik, hayatın ne anlamı kalırdı ki?

Size en çok yakışanı, sizi en iyi hissettirecek olan şeyi siz belirleyebilirsiniz.

Olmak istediğiniz her neyse, insanların sizi yargılamasına izin vermeyin.

Başkasının yaptığını yapmaya çalışarak, başkasının fikirlerini çalarak, başkası gibi olmaya çalışarak ne kadar ileri gidebilir ki zaten bir insan?

Her zaman kendi yaratıcılığınızı, özgünlüğünüzü kullanın başarı için. Kendinizi keşfedip, kişiliğinizin gücünü ortaya koyun.

Yalnız kalın ve benliğinizin tadını çıkarın kimi zaman. Kendinizi sevin, evet sevin!

Bir fikir çok tutuyor diye sizde o fikre yönelmeyin, ya da insanların çoğu böyle düşünüyor bende böyle düşüneyim algısına kapılmayın.

“Bazen sizin bir fikriniz herkesin fikri haline dönüşebilir. Böcek olmayı kabullenenler, ezilince şikayet etmemelidirler”. (F.Schiller)

Benjamin Franklin’in bir sözü vardır; “Boş bir çuvalın dik durması zordur.” Dolu bir hayat yaşayın, kendinize katabileceğiniz her şeyi katın. Arkaya dönüp baktığınızda ya da şuan, kendiniz için iyi ve işe yarar şeyler yapmış olun.

uKariyerimizde bizi farklı kılacak en büyük etken de kişiliktir. Kişiliğimizi geliştirmek, kariyerimiz için önemli bir adımdır. Örnek alacağınız, saygı duyacağınız, size ilham veren kişiler mutlaka olacaktır. Bu kişiler kişiliğinize de fayda sağlayabilir. Önemli olan örnek almak ile taklit etmek arasındaki sınırı iyi ayarlamaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir