Neden 41 Kere Maşallah Deriz Hiç Düşündünüz Mü?

Bu konu hakkında birçok düşünce var. Aslında çoğumuz, sorgulamadan ya da nereden geldiğini bilmeden bu cümleyi kullanıyoruz. ‘Atalarımız zamanında kullanmışsa; bir bildikleri vardır’ düşüncesi de etkili tabii. Geleneklerimize, bize emanet cümlelere sahip çıkıyor ve kullanıyoruz.

41 sayısına gelmeden önce, 40 sayısının da tarihimizde, geçmişe dönüp baktığımızda önemli olduğunu anlayabiliriz.

İslam toplumunun günlük yaşamında en çok kullanılan sayıdır. İçinde kırk sayısı geçen isim ve deyimlerin bazıları şunlardır:

Kırkpınar, kırk haramiler, kırk-ikindi yağmurları, kırk dereden su getirmek, kırk bir kere maşallah, kırk ev kedisi, kırk para, kırk yılın başı, kırk yılda bir, kırk yıllık dost, bir fincan kahvenin kırk yıl hatırının olması gibi. Belki de bu örnekler artarak devam ediyordur.

Kırk sayısının özel ve uğurlu bir sayı olduğuna, bazı tabiat varlıklarını temsil ettiğine çok eski çağlardan beri inanılır. Dinde, matematikte, astronomide, astrolojide, edebiyat ve tasavvufta ayrı ayrı anlamları vardır.

Eski Doğu ülkelerinde, Hindistan’da ve Türklerde büyük önem taşıyan kırk sayısı sonradan İslam inançları içerisine de girdi. Kırk sayısı Kuran’da ve onun hükümlerine dayanan hadislerde de geçer. Bunların biri de insanın 40 yaşında olgunlaşması ile ilgilidir. Hz. Muhammed’e 40 yaşında peygamberlik verilmesi, İslam dininin doğuşu sırasında ona ilk bağlananların kırk kişi olması, kadınlarda hamileliğin 40 hafta sürmesi de bu sayının kutsallığına olan inancı geliştirdi.

41 ise Arapça’da çokluk anlamına geldiğinden, bu cümlenin bundan kaynaklı olarak kullanıldığı düşünülür.
‘Kürşad ve 40 çerisi’ efsanevi hikayesinden geldiği de düşünülmektedir.

40 sayısının önemi düşünüldüğünde; 41 kere maşallah cümlesinin, ’40 kere maşallah’ ya da ’40 bin kere maşallah’ cümlesinden değişerek bugüne ulaştığını savunanlar da var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir