Avrupa’nın Kalbi Alevler İçinde! Notre Dame

Fransa’nın başketi Paris’te bulunan ve şehrin Eyfel Kulesiyle birlikte en çok ziyaretçi alan Notre Dame Katedrali’nde bugün akşam saatlerinde büyük çaplı bir yangın çıktı.

Fransız görevlilerinin yaptığı açıklamada 18.30 civarında başlayan yangının tarihi yapının yenileme çalışmaları sırasında çatı kısmında çıktığı belirtildi. Çatının çökmüş olduğu gelen bilgiler arasında. Bölgede büyük güvenlik önlemleri alan Fransız yetkililer çevredeki yapıları boşaltırken katedral çevresindeki yolları yaya ve araç trafiğine kapattı. Yanan sadece Katedral değil insanlık tarihi üzüntüyle takip etmekteyiz.

Notre Dame Nerede?

Her sene 13-14 milyon turistin ziyaret ettiği Notre Dame Katedrali Seine nehrinin kıyısında bulunmaktadır. Fransız gotik mimarisinin örneklerinden olan Notre Dame ilk gotik katedrallerin arasında yer alır ve 2000 yıllık tarihiyle Avrupa’nın en önemli yapıtları arasında görülmektedir. Katedral 37 şapel, 75 sütundan oluşmaktadır ve 9 bin kişinin aynı anda ibadet etmesi mümkündür.

Katedral Meryem Ana’ya ithafen ‘Kutsal Bakire’ anlamına gelmektedir. Yüzyıllar boyunca birçok tarihi olaya tanıklık eden bu devasa yapı görkemli süslemeleri, pencereleriyle Paris’te görülmesi gereken yapıların en başında yer almaktadır.

1163 yılında yapımına başlanan katedralin inşası yaklaşık olarak 170 yıl sürmüştür. Tarihin en ünlü liderlerinden birisi kabul edilen Napolyon’un taç giyme törenine ev sahipliği yapmıştır.

Victor Hugo

Ünlü Fransız yazar ve şair olan Victor Hugo Fransız Devrimi sonrası tahrip olan katedrali merkezde tuttuğu Notre Dame’ın Kamburu isimli romanında sonra daha çok gündeme gelmiş ve 23 yıl sürecek olan restorasyon sürecine girmiştir.

Notre Dame Katedrali’nin en dikkat çeken bölümleri;

  • · Batı Cephesi, Taçkapılar, Kuleler
  • · Batı Güney ve Kuzey cephelerde yer alan Gülpencereler
  • · Payandalar
  • · Bakire ve Çocuk Heykeli
  • · Pieta Heykeli
  • · Oymalı Koro Bölümü
  • · Hazine

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir