15 Nisan Dünya Sanat Günü

Leonardo Da Vinci’nin doğum günü olan 15 Nisan’ın, Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Türkiye’nin önerisiyle 2012’den itibaren Dünya Sanat Günü olarak kutlanması UNESCO’ya bağlı Uluslararası Sanat Birliği tarafından kabul edildi.

Sanat günleri renkli, ilham dolu ve ışıldayan günler oluyor. Bazı şehirlerde tiyatrolar ve sergiler ile bugün kutlanıyor.

Farklı dillerdeki insanları ortak bir duygu, düşünce ve anlayışta buluşturan, insanlık tarihinin ortak sesi, hareketli ve en yaratıcı hâletiruhiyesi olan, estetik zevkin, ruhsal hazzın yanı sıra; dünyayı kuşatan haksızlıkların, savaşların, anlaşmazlıkların, içinde bulunduğu dönemin başkaldırısı olan, ses çıkaran, insanlar arası dayanışma sağlayan “sanat” ve onu kucaklayan “15 Nisan Dünya Sanat Günü” kutlu olsun.

Bir resimde, bir şiirde, bir heykelde, bir mimaride, bir tiyatro eserinde ortak duygulardan ve hislerden beslenip, barış içinde, el ele olmak dileğiyle…

Bir de İstanbul’da olanlar için bir bilgi ekleyelim:

İstanbul Modern de Dünya Sanat Günü’nü kutluyor!

15 Nisan Dünya Sanat Günü’nde İstanbul Modern’in La La La İnsan Adımları: Boijmans Van Beuningen Müzesi Koleksiyonundan Bir Seçki, Dünden Sonra ve Yeni Yapıtlar, Yeni Ufuklar başlıklı sergileri saat 22.00’ye kadar gezilebilir. Saat 16.00’da İstanbul Modern Sinema’da Kanadalı dans kumpanyası La La La Human Steps’in ünlü performansı Amelia gösterilecek. Saat 17.00’de sahne sanatları, dans tarihi ve kültür kuramları uzmanı Bedirhan Dehmen, La La La Human Steps’in çalışmalarını yorumlayacak.

Vaktiniz varsa kaçırmayın deriz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir