“Gizli Bir Aşk” Adolf Hitler ve Eva Braun’un Hikayesi

“Seni ilk gördüğüm andan itibaren her yerde ölüme giderken bile takip etmeye karar verdim, senin aşkın yaşamımın yegane sebebidir.” diye anlatıyor Eva Braun II.Dünya Savaşı mağlubiyetinden sonra Adolf Hitler’e yazdığı bir mektubunda ona olan aşkını.

Dünyanın kaderini değiştiren isim Adolf Hitler ve Eva Braun aşkı tarihin tozlu sayfalarına karışmış gizli bir aşk olmuştur. Eva Braun, Adolf Hitler ile tanıştığında 17 yaşında fotoğrafçıda çalışan biriyken; Hitler o dönem 40 yaşındaydı. Hitler’i gördüğü anda köre körüne aşık olan Eva Braun siyasetle hiç alakası olmayan birisiydi. Fakat aşık olduğu insan onun alışkanlıklarını baştan aşağı değiştirip onu kendi fikirlerinden beslenen bir insan yapacaktı.

Hitler, politikaya olan düşkünlüğü ve Nazi Partisi liderliği sorumluluğundan ötürü Eva’ya gerektiği kadar vakit ayıramıyordu ve bu durum Eva’yı dönem dönem depresyon krizlerine sokuyordu. Eva krizlerinin tavan yaptığı bir anda sinirlerine daha fazla hakim olamadı ve 1 Kasım 1932’de kendisini tabancayla boynundan vurdu. Ne yazıkki bu intihar, Eva’nın ilk ve son intihar girişimi değildi. Eva kendine zarar vermeyi seçiyordu her seferinde.

Eva, 29 Mayıs 1935’te yine aynı sebepten ötürü tekrar intihar girişiminde bulundu.

Hitler’in politikaya olan aşkının kendisinden daha büyük olduğu gerçeğini bir türlü kabul edemiyordu.

Adolf Hitler, evlenmeye ve daha fazla ilgi göstermeye bir türlü yanaşmıyor ve dönemin koşullarından dolayı bu duruma bir türlü ayak uyduramıyordu.

Tarihler 29 Nisan 1945’i gösterdiğinde müttefikler Berlin’i kuşatmıştı, Adolf Hitler ise aldığı ani bir kararla Eva ile evlenmeye karar vermişti. Eva’nın yıllardır beklediği gün gelmişti, Hitler artık onun eşi olmuştu. Fakat Eva yıllardır hayalini kurduğu günün 40 saat sonrasında öleceğini hiç aklına getirmemişti.

Bu kadar kısa sürmemeliydi.

Hitler ve Eva’nın saklandığı yer müttefikler tarafından kuşatıldı. Ve Eva yıllardır aşık olduğu adamın elinden ölümü tatmıştır. Adolf Hitler silahıyla önce Eva’yı sonra da kendisini öldürdü. Eva Braun’un hayatı sevgisiz ve kapalı kapılar ardında son bulurken, Hitler’in aklında ve kalbinde neyin var olduğu hala merak konusu…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir