Dişi Deve, Vicdan ve Rabia Naz Vatan

7. yüzyıla gelindiği zaman İslam devleti derin bir ikileme düşmüş ve bir tarafta Hz. Ali diğer tarafta da Muaviye halife olduğunu iddaa etmişti. Bir gün Hz. Ali taraftarlarının yoğun olduğu Küfe’den bir adam devesi ile Şam’a ticaret yapmaya gelmişti. Şam’a varınca bir ağaç gölgesine geçip devesini bağlayan adam biraz dinlenmek kestirmeye başladı. Ancak gözünü açması ile bir Şamlının devesini çözüp aldığını gördü. Hemen koşarak yanına gitti ve deveyi bırakmasını söyledi ancak adam bu erkek devenin kendisinin olduğunu iddia etti ve deveyi vermek istemedi.

Bunun üstüne gülen Küfeli görmez misin? Deve dişidir ve benimdir alamazsın dedi. Şamlı ısrarla devenin kendisinin olduğunu ve dişi olduğunu iddaa ediyordu. Ortada çok basit bir gerçek vardı ancak Küfeli derdini anlatamıyordu. Olay önce kadıya sonra sırayla üst kurullara gitti çünkü yargı mensupları Muaviye’den çekindikleri için bir Küfeliyi haklı gösterecek kararı verecek cesareti gösteremediler. Olay en son Muaviye’nin kulağına kadar geldi ve davayı öğlen vakti tüm halkın katılımı ile göreceğini açıkladı.

Bu Deve Erkek Midir?

Ertesi gün tüm Şam halkının katılımı ile deve Şamlı ve Küfeli ortaya getirildi iddaalar dile getirildi ve en son Muaviye halka üç kere “EY HALKIM BU DEVE ERKEK MİDİR?” diye sordu ve kimse tereddüt dahi etmeden üç kere “EVET” diye bağırdı. Peki dedi bu “Deve Şamlının mıdır?” herkes yine aynı şekilde evet diye bağırdı. Bunun üzerine dava bitti dişi deve erkek olduğu gerekçesi ile Şamlıya verildi. Muaviye Küfeliye döndü ve dedi ki Ey Küfeli, dinle! Sen de ben de biliyoruz ki, bu deve senindir ve dişi değil, erkektir. Ama sen Küfe’ye dönünce gördüklerini Ali’ye anlat ve de ki: “Ey Ali, Muaviye’nin, dişi deveyi göre göre o dediği için erkek diyen 10 bin adamı var!” İşte benim gücüm ne askeridir ne de ekonomiktir, BENİM GÜCÜM HER DEDİĞİME EVET DİYEN VE SÖZÜMDEN ÇIKMAYAN BU HALKTIR!”

Rabia Naz Vatan İntihar Mı Etti?

Giresun’nun Eynesil ilçesinde 11 yaşında imam hatip öğrencisi olan Rabia Naz Vatan 12 Nisan akşamüstü evinin önünde ayak bileği kopma derecesine gelmiş halde ağır yaralı bulundu. Herkes bir arabanın çarpıp kaçtığını düşünüyordu, hatta olay basına da bu şekilde yansıdı ilk olarak. Ancak Rabia’nın çantası kayıptı evin çatısı dahil her yer polisler ve komşular tarafında aranmasına rağmen bulunamamıştı.

Olaydan beş saat sonra evin çatısının ortasında çanta belirdi ve içinde intihar kelimesi geçen ateşli bir sayfa vardı. Tutanaklar değişti, olay intihar haline büründü. Kimse bu küçük kızın neden intihar ettiğini, oradan nasıl atlayabileceğini sorgulamıyor.

Olay kapanıyor ancak babanın içine sinmeyen şeyler var ve kendi başına işin peşine düşmeye karar veriyor. Önce elbisedeki saman parçaları, daha sonra yıkanan bir Doblo araba derken baba bunun bir araba çarpması olduğuna karar veriyor. Delilleri ile anlatıyor ancak yetkilileri inandıramıyor bir türlü. Çığlığını ilk olarak twitter üstünden Metin Cihan’dan duyduk ve daha sonra ülke gündemine düştü olay. Bütün bu iddaalar Metin Bey’in hesabında mevcut.

İddaaların çarpıcı yanı ise çarpan aracın Belediye başkanının oğluna ait olduğu, tutanakların değiştirildiği, Rabia’nın amcasının da teşvik alarak kardeşini susturmaya çalıştığı. Bu olayların gölgesinde seçime gidilen Enesilde halk mevcut olan belediyeyi tekrar seçmedi ve iktidar partisi bu ilçeyi kaybetti. Bütün bunlar yetmez gibi çığlığını duyuran ve kızının sadece ölüm sebebini öğrenmek isteyen babanın apar topar akıl hastanesine yatırılmasına karar verildi.

Her denilene evet dediğimiz için, mazlumlara kulak tıkadığımız için, çok sesli bir basınımız olmadığı için, insanlar korktuğu için, vicdan denilen o kutsalı kaybettiğimiz için birileri istedikleri her şeyi yapabileceklerini zannetmeye başladılar. Toplumları ayakta tutan temel unsurlardan biri vicdan duygusudur ve eğer bu kaybedildiyse artık orada yaşamak manasızdır. Hepimiz görüyoruz ki bu deve dişidir daha, o zaman bağıralım öyle ise zaten onlara bu gücü verenler bizleriz.

ŞİMDİ SEN SÖYLE DEĞERLİ OKUR, BİR BABANIN EN AZINDAN KIZININ NASIL VEFAT ETTİĞİNİ ÖĞRENMEYE HAKKI YOK MU? VEYA BUGÜN BU BABANIN BAŞINA GELENLERİN YARIN SENİN BAŞINA GELMEYECEĞİNİN GARANTİSİ VAR MI? SAKIN UNUTMA SUÇ MUAVİYE’NİN DEĞİL ONU MUAVİYE YAPAN HALKINDIR. ŞİMDİ MUAVİYE’NİN ÖĞLEDEN SONRA HALKINA SORDUĞU GİBİ SORUYORUM:

KIZINA NE OLDUĞUNU ARAŞTIRAN BİR ADAM DELİRMİŞ MİDİR?

Minik melek keşke elimden senin için daha fazlası gelse, başta onurlu baban olmak üzere tüm sevenlerine baş sağlığı diliyorum. Allah önce ailene sabır versin sonra da bize vicdan, en azından birazcık vicdan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir