Düşünce Emekçisi Martin Luther King’i Tanıyın!

Martin Luther King 1929-1968 yılları arasında yaşamış siyahi aktivist, politikacı ve rahiptir. Dünya genelinde şiddet karşıtı ve ırksal eşitlik görüşleriyle tanınmaktadır. 1964 yılında Nobel Barış Ödülü’nü kazanmış ancak 1968’de bir suikaste uğrayarak hayatını kaybetmiştir.

Martin Luther King Kimdir?

Martin Luther King, 15 Ocak 1929 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Georgia eyaletinin Atlanta şehrinde doğdu. Gerçek adı Michael Luther King Jr’dir. Adını sonradan Martin olarak değiştirmiştir. İlkokulu doğduğu şehir olan Atlanta’da bitiren King, orta öğretimini ve liseyi de burada tamamlamış. Ardından dedesinin ve babasının da mezun olduğu Marehouse College’ye gitmiş, 1948 yılında yüksek bir not ortalamasıyla diplomasını almış.

Sosyoloji bölümünden mezun olduktan sonra Teoloji Fakültesi’ne giren King, burayı birincilikle bitirmiş ve ardından yüksek lisansını yapmak için Boston Üniversitesi’ne başvurmuş. Teoloji alanında doktora yapan Afrikalı-Amerikalı, Boston’da bulunduğu dönemde kısa süre sonra eşi olacak Coretta Scott ile tanışmıştır. 1953 yılında evlenen çiftin ikisi kız ikisi erkek; Yolanda Denise, Martin Luther III, Dexter Scott ve Bernice Albertine isimlerinde 4 çocukları olmuş.

Ufak Bir Kıvılcım

1 Aralık 1955 tarihinde Rosa Parks adlı bir siyahi bayan, Jim Crow Yasaları gereği yerini bir beyaz vatandaşa vermemesi nedeniyle tutuklandı. King, bunun üzerine Montogomery Otobüs Boykotunu düzenledi. Bu olayla birlikte Martin Luther King tanınan bir eylemci olarak protestolarda boy göstermeye başlamış.

Boykot, Amerikan Yüksek Mahkemesi’nin eyaletler arası otobüslerde ve diğer ulaşım araçlarında ırk ayrımcılığının sona ermesine kadar sürdü.

Mahatma Gandhi‘yi kendine örnek alan Martin Luther King, insan hakları ve siyahlar ile beyazlar arasında eşitliğin en büyük savunucularından biri oldu.

Martin Luther King’in 1963 yılında “İş ve Özgürlük İçin Washington’a Yürüyüş” adlı bir etkinlik düzenledi. Yürüyüşe farklı etnik gruplardan toplam 250.000 kişi katıldı. Martin Luther King’in Lincoln Anıtı önünde yaptığı “I have a dream” (Bir hayalim var) adlı konuşma Amerikan tarihinin en iyi ve önemli konuşmalarından biri olarak kabul edildi.

3 Nisan günü King, Memphis’te bir topluluğa hitaben konuştu ve “I’ve been to the Mountaintop” (Mountaintop’a gittim) isimli konuşmasını yaptı.

King, 4 Nisan günü öğleden sonra saat 6’da Memphis’teki Lorraine Motel’in balkonunda uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü.

Ocak ayının üçüncü Pazartesi “Ulusal Martin Luther King Günü” ilan edilmiş ve siyahi politik eylemci hem Amerika hem de dünya tarihinde iz bırakan kişiliklerden biri olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir