‘Event Horizon Telescope’ ile KARA DELİK!

‘Event Horizon – Olay Ufku Teleskopu Projesi’nde calışan bilim insanları, M87 Galaksisinin merkezinin Event Horizon Telescope gözlemlerini kullanarak bir kara deliğin ilk görüntüsünü elde ettiler. Yoğun çekimden, Güneş’ten 6.5 milyar kat daha büyük bir kara deliğin etrafındaki ışık kıvrılarak oluşturulan parlak bir halka şeklinde görüntülendi.

Kara Delik Nedir?

Kara delik, astrofizikte, çekim alanı her türlü maddesel oluşumun ve ışınımın kendisinden kaçmasına izin vermeyecek derecede güçlü olan, kütlesi büyük bir kozmik cisimdir. Kara delik, uzayda belirli nicelikteki maddenin bir noktaya toplanması ile meydana gelen bir nesnedir başka bir açıklama ile. Kara deliklerin, ‘tekillik’leri dolayısıyla, üç boyutlu olmadıkları, sıfır hacimli oldukları kabul edilir. Kara deliklerin içinde zamanın daha yavaş aktığı veya akmadığı tahmin edilmektedir. Kara delikler Einstein’in genel görelilik kuramıyla tanımlanmışlardır.

İlk Keşfedilen Kara Delik?

Keşfedilen ilk kara delik hangisi ve ne zaman keşfedildi: Cygnus X-1 adlı gök cismi keşfedilen ilk kara deliktir. 1964’te ilk defa varlığından haberdar olduğumuz bu yapının kara delik olduğunun anlaşılması ise 1971-1972 yıllarındaki araştırmalara kadar mümkün olmamıştır. 6 milyon yıl önce oluştuğu düşünülen ve bizlerden 6000 ışık yılı uzaklıkta olan CYG X-1, hala bilinen en hızlı dönen kara delikler arasındaki yerini koruyor (saniyede 800 kez).

Türkiye saatiyle 16.00 da yayınlan ve oldukça ilginç olan fotoğraflara göz atalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir