“DARPA Kuruluşu” ve Projeleri

Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) yani ABD’nin İleri Teknoloji Savunma Projeleri Kurumu. 1957’de Sovyetler Birliği’nin yolladığı Sputnik Uydusu’ndan sonra kurulmuştur. Bu uydu uzaya gönderilen ilk uydudur ve o dönemde Sovyetler Birliği’nin teknolojik olarak ABD’yi geride bıraktığı söylenmiştir.

Ancak dönemin ABD Başkanı Dwight Einshower bu kötü durumu fırsat bilerek teknoloji anlamında (NASA’yı kurmak) gibi önemli adımlar atmıştır hatta ABD ülkedeki eğitim sisteminde de birçok değişiklik yapmıştır.

1957’de ilk temelleri atılan ve bugün DARPA adıyla hizmet veren kuruluşun amacı ise yeni teknolojileri araştırmak, araştırdıklarını operasyonel olarak hazır hale getirmek ve eğer imkan varsa şu anın askeri teknolojisine uyarlayıp hatta ötesine uzanıp ortaya yeni bir şeyler koymaktır.

DARPA teknolojik araştırma ve geliştirmede dünyanın en önemli organizasyonlarından biridir.

DARPA’nın 2011’de bütçesi 120 milyon $’ken, 2012’de 188 milyon $’a yükseltilmişti.

Şu sıralar 2019 yılı için ABD Hükümeti’nden 3.44 milyar $ bütçe istemiştir. 2018 bütçesi ise 3.17 milyar $’dır.

Peki bu DARPA , gerçi o dönemlerde ARPA adıyla görevlerini yürüten daha sonra 1972 yılında DARPA adını alan (yani yanında D (defence-savunma) olmadan) kurumun ilk projeleri nelermiş, onlara göz atalım:

İnternet

1960’larda, Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı Ağı (ARPANET), bir ağ üzerinden bilgi bloklarını paylaşan paket değişimi adı verilen bir teknolojiyi kullanan ilk şirket oldu. Ayrıca, bilgisayar işbirliği için oN-Line Sistemi (NLS) olarak adlandırılan ARPA tarafından finanse edilen bir proje, kavramın gerçek dünyada çalışabileceğini kanıtlayan ilk hipermetin bağlantısı kullanımını içeriyordu, ” diyenler de var.

Windows

Microsoft’un kurduğunu biliyoruz hepimiz ancak DARPA’nın da Windows’un kurulumunda önemli emeği vardır. DARPA, NASA ve ABD Hava Kuvvetleri Windows sürecinde birçok araştırmayı finanse etmiştir.

Siri

Son iphonelarda yer alan ses tanıma sistemi Siri DARPA’nın araştırmaları sonucunda ortaya çıkmıştır.

Siri 2007’de kurulmuştur. Apple ise 2010 yılında satın almıştır.

Siri’nin oluşma sürecindeki araştırmalar DARPA tarafından finanse edilmiştir. Kurucuları ise CALO’dur. (Öğrenen ve Organize Eden Bilişsel Asistan) DARPA 2003 yılından beri yapay zeka ile birlikte ses tanıma kavramını da araştırmaktadır.

Unix Sistemleri

Çoğullanmış Bilgi ve Bilgi İşlem Servisi (The Multiplexed Information and Computing Service), 7/24 bilgisayar hizmetlerini sağlayabilecek bir “bilgi program” geliştirmek amacıyla DARPA tarafından büyük ölçüde finanse edilen bir projeydi. Tasarım içinde işlemci, bellek, iletişim vb. bieleşen öbeklerin servisi bir bütün olarak bağlamadan bağımsız bir şekilde çalışabildiği modüler bir sistem düşünün. İşte bu sistem de DARPA’nın ilgisini çekti ve projeye önemli bir kaynak yarattılar.

Bilgisayar faresi

Farenin ilk sürümü, kullanıcıların NLS etrafında hareket etmesine yardımcı olmak için oluşturuldu. 1960’lı yıllarda Douglas Engelbart tarafından ARPA’nın finanse edilmesiyle oluşturuldu. Microsoft Windows işletim sistemi ve Web tarayıcılarının ortaya çıkması, farenin 1990’larda ve 21. yüzyılın ilk on yıllarında yaygınlığını hızlandırdı.

M16 saldırı tüfeği

Britannica Ansiklopedisi, tüfekle ilgili olarak “Tüfek, hafifliği, doğruluğu ve sağlayabileceği ateş miktarı nedeniyle yüksek puan aldı.”diyor.

GPS

Bugün, navigasyon için GPS’i (Global positioning system-global konumlandırma sistemi) rutin olarak kullanıyoruz, ancak ilk günlerde bu bir askeri sistemdi. Ve uyduların birbirlerine olan uzaklıklarını ölçmek için kullanılıyordu.

Kendi kendini temizleyen evlerden tutun kendi yolunu belirleyen mermiye kadar sayısız projeye imza atmış bir kuruluştan bahsediyoruz. Sizler için en dikkat çeken DARPA projelerini derledik. Buyrun göz atalım:

ACTUV

İnsansız su altı dronu. İçinde tek bir kişi dahi bulunmayan, ileri teknoloji sensörler tarafından kıyıdan takip edilebilen ve yönlendirilebilen bir projedir.

WarriorWeb

Ortalama bir asker, ekipmanlarından dolayı çok fazla ağırlık taşımak zorundadır. DARPA’nın Warrior Web girişimi, bu ağırlığın bir kısmını kendi üzerine almak için, yumuşak ve hafif bir iskeletin gelişmesiyle sakatlıkları azaltmaya çalışıyor. WarriorWeb, adından da anlaşılacağı üzere askeri ağ gibi sarıyor, yükünü hafifletiyor ve kullanan askerin ayak bileğini, dizini, kalçasını, sırtını ve omuzlarını koruyor.

The XS-1 Spaceplane

XS-1, DARPA tarafından geliştirilmekte olan bir uzay uçağıdır. Projenin ana hedefi uzay aracını sıkça tekrar kullanmaktır. Mayıs 2017’de DARPA, Boeing’i aşama 2 ve 3 için sağlayıcı olarak seçti. Test uçuşları için 2020 yılı planlandı.

Dragon Dream

12 yaşından itibaren uçaklara daha sonra da roketlere büyük bir ilgi duyan Igor Pasternak tarafından tasarlanmıştır. Üniversite yıllarında uçak dizaynı bürosu açan Ukraynalı Igor, 1994’te işini ABD’ye taşıdı. İngilizce dahi bilmiyordu. Uzun yıllar çalışan Igor COSH’u yani statik ağırlık kontrolü sistemini buldu ve bu da DARPA’nın büyük ilgisini çekti. 2005 yılında DARPA düşüncesini daha da ileriye taşıyabilmesi için Igor’a 3 milyon $ verdi. 2010 yılında 50 milyon $ daha verildi. Ne için mi? Igor Pasternak’ın hayali olan Dragon Dream’i yapabilsin diye. 3 yıl sonra Dragon Dream ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Tam 500 ton yük taşıyabilen Dragon Dream dünyanın en iyi kargo uçağından tam 3 kat daha ağır yük taşıyabiliyor.

Project FALCON

Hipersonik uçuşun yani sesten beş kat daha hızlı uçuşun özellikle de iş uzun süreler boyunca hızı sürdürebilmeye geldiğinde önünde sayısız teknolojik kısıtlamalar vardır. Bu önemli engelin üstesinden gelmek için DARPA’nın Falcon Hipersonik Teknoloji Aracı (HTV-2) geliştirilmiştir. Amaç ise ‘’Dünya’nın herhangi bir yerine bir saatten daha kısa sürede ulaşabilmek’’tir. 2010 ve 2011’de iki deneme uçuşu gerçekleştirmiştir. Son hedefi ise saatte 20 bin km hızı geçmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir