Sigara Reklamlarındaki Tarihsel Değişim: Algı Yönetimini Fark Edin!

Dünya genelinde yoksul aileler dahi gelirlerinin onda birini tütün tüketimine harcıyor.

Dünya üzerinde tütün konusunda en sık kullanılmakta olan ürün sigara olup, beraberinde nargile, puro gibi çeşitli tütün ürünleri gelir. Tütüne maruz kalan kişiler yalnızca tütün kullanıcıları değil aynı zamanda sigara ve tütün dumanına maruz kalan yani pasif içici olan kişilerdir. İçmesek de kurtulamıyoruz yani. Duruma bakın!

Sigara paketlerinin üstleri, kötü ve üzücü görsellerle dolu. Sigaraya dair övücü bir yorum bulunmuyor. Ancak ortada garip durumlar var. Sigara reklamlarından başlayalım: Şu anda ülkemizde kesinlikle sigara reklamları yayınlanmıyor, tüm ülkelerde de olduğu gibi.

Yalnızca sağlığa verdiği zararları işleyen ve insanları bırakmaya teşvik eden Kamu Spotları yayınlanıyor.

Ancak bu durum 20-30 yıl öncesine kadar böyle değildi. 1800’lü yılların başında başlayan sigara reklamları… Yıllar boyu insanlara iyi bir şeymiş gibi gösterilerek, insanları lükse özendirerek bizleri zehirlemek için çok büyük çaplı reklamlar yapıldı. Hatta ABD’de reklamcılık sektörünün hızlı gelişimi sigara reklamlarının başarılı oluşundan kaynaklı olduğu iddia edilir.

Dünya üzerinde 200 yıllık geçmişi olan bu reklamlar gerçekten çok garip. Neden mi? Buyurun hep beraber bakalım.

Reklamda sigara markasının dumanı filtreleyen bir marka olduğu hatta sağ alt köşede yazan “Diş hekiminiz olarak size Viceroys’u öneriyorum’’ ibaresi de bayağı ironik. Tam bir algı yönetimi.

Bu reklamda ise “Sigaraya can atan anne adaylarına özel yumuşak tat!’’ yazıyor. Düşünün seviyeyi: Hamile kadınları bile sigaraya teşvik edecek reklamlar…

Gelelim reklamlar içerisinde belki de en korkunç olanına: Marlboro markasının üzerinde bebek resmi kullanılmış! Sol kısımda üstte “Anneciğim, bana kızmadan önce bi Marlboro yaksan daha iyi olur’’ yazıyor. Altta ise “evet, asla dumandan boğulmuş gibi hissetmeyeceksiniz, bu da Marlboro’nun mucizesi’’ yazıyor. Sağ kısımda ise ‘’Babacığım sen tıpkı Marlboro gibi her şeyin en iyisini alırsın’’ yazıyor.

Toplum şu anda böyle bir reklama ne kadar tepki verirdi değil mi? Ama zamanında bu algı operasyonlarıyla başarılı olmuşlar ve sigara hala çok tüketilen ürünler arasında. Şekerin, fast-food’un da en az tütün ürünleri kadar zararı var. Ancak şekeri bebekler de tüketiyor. Bu detayı atlamayalım. Yine üzerimizde bir algı operasyonu var. Şekerin bu denli zararlı olmasına rağmen, bu denli içimizde olması… İleride şeker, çikolata yada fast-food reklamlarına da bakıldığında gözümüze böyle korkunç gelecek yazılanlar. Ancak şu an yayınlanıyor ve bu ürünleri herkes tüketiyor.

Ülkemizdeki sigara reklamlarında ise sigaranın daha çok zengin ve gösterişli bir hayatın sembolü algısı oluşturulmaya çalışılmıştır.

Bu görsellerde de gördüğünüz gibi ABD yapımı yazısı, lüks araç, gökdelenler, şarap ve şık giyim imgeleri az önce dediğimiz zengin hayatın sembolü gibi gösteriliyor. Bu imgeler ise bilinçaltımıza hükmetmeyi başarıyor.

Tıpkı şu an çikolata yiyince tutku, mutluluk ve aşkla dolan insanları izlediğimizde; bilinçaltımızın çikolatayı o şekilde kabul edişi gibi.

Dünya üzerinde yayınlanmış bu reklamların aksine; yaklaşık 50 yıl önce İngiltere’de kraliyet doktorları sigaranın zararlarını gösteren ilk uyarı raporunu çıkarmışlardır. İngiltere’de çıkan bu rapordan iki yıl sonra ABD’de Sağlık Bakanı tarafından sigaranın sağlığa zararları raporu açıklanmıştır. Bir sonraki sene tütün ürünleri üzerine uyarı etiketleri konulmuştur ve sigara reklamlarına daha sert kısıtlamalar getirilmiştir. Ancak bu durumlardan daha önce en büyük sigara satıcıları doktorlar, diş hekimleri ve hemşirelerdi. İşte bu durum da bizi zehirleyen bu düzenin, bizleri en ince yerden vurup zehirlemek istediklerini gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir