Balmumundan Harikalar Yaratmak “Marrie Tussaud”

Marrie Tussaud 1761 yılında Fransa’nın Strasbourg kentinde doğdu. Asker olan babası Marrie doğmadan 2 ay önce Fransa-Prusya savaşında hayatını kaybetti.

Marrie daha bebekken annesi ile birlikte doktor olan amcası Philippe Curtius’un yanına, Bern’e taşındılar. Philippe Curtius balmumundan heykeller yapmaya meraklı ve oldukça yetenekliydi bu konuda.

Philippe bu yeteneğini önceleri insan anatomisini kavramak için kullanırken daha sonra ünlü isimlerinin büstlerini yaparak bu işten para kazanmaya başlamıştı. Philippe bu işi ilerleterek Paris’te Portraits En Cire isminde balmumu portre firmasını kurdu.

Bundan 1 sene sonra Marrie ve annesini de Paris’e yanına getirtti. Curtius eserleri için bir sergi açmaya karar verdi ve eserleri ilk sergisinde büyük bir ilgi gördü. Marrie o zamanlar 6 yaşında bir kız çocuğuydu. Amcasının yaptığı heykellerden etkilenmiş ve amcasının yanında çıraklık yapmaya başlamıştı. Marrie de amcası kadar yetenekliydi.

Philippe ona bütün teknikleri ile balmumu sanatını öğretti. Marrie henüz 16 yaşındayken ilk balmumu heykeli olan Voltaire’nin figürünü yarattı.

19 yaşında Versailes Sarayı’nda Kral XVI. Louis’in kız kardeşi Elisabeth’in sanat öğretmenliğini yaptı.

1789 Fransız ihtilaline kadar Jean-Jacques Rousseau, Benjamin Franklin gibi birçok ünlü ismin balmumu heykellerini yaptı.

1789 Fransız devrimi sırasında halk Bastil’i işgal eder ve hapishane müdürünü öldürür. Müdürün kellesi Curtius’un evine getirilerek büstünün yapılması istenir. Curtius’un o sırada evde olmamasından dolayı bu işi Marrie’nin yapması gerekir. Bunu takip eden yıllarda Marrie öldürülen birçok ismin büstünü yapar; bunların içinde ünlü isimler de vardır.

Marrie’nin geçmişte asillerle olan ilişkisinden dolayı kraliyet sempatizanı olarak algılanır ve bu sebeple tutuklanır. Boynu tıraşlanarak giyotine hazırlanırken son anda amcası Philippe Marrie’yi serbest bıraktırmayı başarır.

1794 yılında Philippe’in ölümüyle Marrie Philippe’in 2 balmumu müzesini ve atölyesini devralır.

1795 yılında François isminde bir inşaat mühendisi ile evlendi. Bu evlilikten 2 oğlu oldu.

1802 yılında Philippe’in arkadaşı Paul de Philstal Marrie’ye eserlerini İngiltere’ye götürüp orada bir sergi açması için bir teklifte bulunur. Londra’da Lyceum tiyatrosunda “Sihirli Fener” isimli sergilerini açarlar. Sergilenen eserler çok ilgi görür ve bir anda çok ünlenirler. Marrie bu sergiden para kazanmaya başlayınca Paul bundan kar almak ister.

Bunun üzerine Marrie sergisini seyyar bir hale getirme kararı alır. İngiltere’nin şehir, kasaba ve köylerinde kiraladığı salonlarda eserlerini sergiler.

Oğulları ile birlikte 33 yıl boyunca sergisini seyyar olarak devam ettirdikten sonra 1835 yılında Londra Baker Street’teki ilk kalıcı sergilerini açarlar.

Marrie’nin son eserin 1842 yılında yaptığı kendi büstüdür ve hala sergilenmektedir.

Madame Tussaud’un balmumu müzesi Londra’nın en önemli turistik merkezlerinden biri haline geldi.

Madame Tussaud müzesi şu anda 260 adet balmumu heykeli ile 23 farklı ülkede en çok ziyaret edilen yerlerdendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir