İnsanlık Dışı Nanking Katliamı!

Bitmek bilmeyen Japon-Çin Savaşını anlatacağız.

Japonlar, Çinli asker ve sivillerden intikam almak için canla başla hazırlanıyorlardı. Nanking’e doğru yürüdüler ve acı olan kısmı ise komutanlarından “diledikleri gibi yağma ve tecavüz yapabileceklerinin” sözünü almış olmalarıydı.

Bu, onları daha da cesaretlendiriyordu. Resmi olarak açıklama yapmadılar çünkü Amerika’nın kulağına bu olayın gitmesi onların savaşı kaybetmesine neden olurdu. Nanking’e ilerlerken bazı gazete haberlerine göre de ”iki Japon subayın kılıçla 100 kişi öldürme yarışması” yapmaları gaddarlıklarının seviyelerini az çok gösteriyordu.

Japon gazeteleri, bu yarışmayı büyük bir zevkle halkına duyurmaktan geri kalmadı.

8 Aralık 1837’de Nanking sakinlerine Güvenlik Alanı’na sığınmaları önerildi. 9 Aralık’ta ise Japonlar şehri kuşattı, sabaha kadar Nanking’i teslim etmelerini istediler. Çin Ordusu ise son adam kalana kadar savaşma emri vermiştir. Ancak Japon ordusu, Çin ordusuna tekrar düşünmeleri için süre vermiştir. Bu süre dolunca da 13 Aralık 1937’de Japon saldırısıyla, Çin ordusu geri çekilmiştir.

Çin sivilleri yenildikten sonra Japon ordusunun onlara iyi davranacağını düşünmüştür fakat durum hiç böyle olmamıştır. Katliam da böylece başlamış oldu. Kendilerine yağma ve tecavüz hakkı verilen Japon askerler bunu hiç acımadan sonuna kadar kullanıyordu ve her sivili asker sanıp öldürüyordu. Bu 6 haftalık süreç sonunda 300 binden fazla ölü, binlerce sayıda yaralı ve sayısız tecavüz edilip, öldürülmüş kadın vardı. 2. Dünya Savaşı bittikten sonra katliamın sorumluları yargılanmış, bazıları önceden ölmüş, bazıları ise intihar etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir