Bir Duvar, İki Ülke “Berlin Duvarı”

İkinci Dünya Savaşı’nı Almanya’nın kaybetmesi sonucunda Berlin dört parçaya bölünür. Bu bölünmedeki aktörler ise ABD, Fransa, İngiltere ve Soyvetler Birliği’dir. ABD, Fransa ve İngiltere’nin birleşmesi sonucu Federal Almanya Cumhuriyeti; bir diger deyişle “Batı Almanya” takvim yaprakları 1949 yılını gösterdiğinde kurulur.

Batı Almanya serbest piyasa ekonomisini uygulamakla beraber demokratik yapıyı uygulayan bir ülke olarak kısa sürede büyük bir gelişme kaydetmiştir. Bu gelişmede payı büyük olan ABD, Fransa ve İngiltere gibi büyük güçlerin desteği yadsınamaz.

Diğer tarafta baktığımızda ise ekonomik ve siyasi açıdan Sosyalist sistemin uygulandığı Doğu Almanya, bir diğer deyişle Alman Demokratik Cumhuriyeti’ni görüyoruz.

Kabul edilen sosyalist sistemin getirileri olarak Batı Almanya’dan geri kalmış konumda olan Doğu Almanya’dan binlerce insan Batı Almanya’ya kaçmaya başlamıştır.

Halkın kaçma sebepleri arasında Doğu Almanya’daki yönetim baskısı, ekonomik krizler ve halkta yaratılan korku vardır.

Bu durumun önüne geçmeyi hedefleyen Doğu Almanya yönetimi, 12 Ağustos 1961 tarihini 13 Ağustosa bağlayan gecede büyük bir gizlilik içerisinde Berlin’de sınırları kapatır.

İlk aşamada tellerle çevrelenen sınırda, kaçışların engellenememesi üzerine 17 Ağustos 1961 tarihinde Almanca’da “Berliner Mauer”, batı toplumları tarafından “Utanç Duvarı” olarak adlandırılacak olan Berlin Duvarı inşa edilmeye baslanmıştır.

Dönemin imkanlari dahilinde daha sonradan fazlaca güvenlik önlemi alınan duvar ve çevresinde birçok askeri nokta, goöetleme kuleleri, köpekli devriyeler ve mayınlar aktif olarak Batı’ya olan firarları engelliyordu.

3,6 metre yüksekliğindeki duvar; 44 kilometre uzunluğundaydı.

Doğu tarafındaki duvar, renk yansımalarından ötürü kaçma teşebbüslerini önlemek açısından tamamen beyaza boyanmıştır. Bunun aksine Batı tarafındaki duvarlar grafitilerle süslenmişti.

Duvar hattı boyunca 8 sınır noktası kuruldu. En ünlüsü ise Berlin’de “Friedrichstrasse”de bulunan ve turizm amaçlı insanların ziyaretine açık olan “Checkpoint Charlie” noktasıdır.

Sovyet yönetiminde bulunan Garbocov’un “Glasnost” ve “Perestroyka” politikası sonucu başlayan süreç; tarihler 1989’u gösterdiğinde Doğu Almanya’yı etkisi altına aldı. Bununla beraber Doğgu Almanya vatandaşları özgürlük için sokaklara döküldüler. 9 Kasımdaki basın toplantısı ile Sosyalist Birlik Partisi seyahat düzenlemesini açıklamasıyla beraber duvarın her iki tarafında da binlerce insan toplandı ve aynı gece duvarı yıkmaya başladılar.

Duvar resmi olarak 13 Haziran 1990 yılında yıkılmaya başlandı. Bununla beraber dünyada bir devir kapanıyor ve soğuk savaş sona eriyordu. Aynı zamanda Doğu ve Batı Almanya birleşiyordu.

Berlin Duvarı’nın belki de en acı tablosu yıllarca aynı ailelerden birçok bireyi ayırmasıydı. 13 Ağustos 1961-9 Kasım 1989 arasında 5 bin kişi Batı’ya kaçtı. Minimum 138 kişi kaçmaya çalışırken hayatını kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir