Büyük Bir İnsanlık Trajedisi “Struma Faciası”

1940 yılında Nazi orduları Balkan sınırına dayanmış, Naziler Polonya’da yürürlüğe koydukları Yahudi karşıtı yasaların benzerlerini Romanya’da da yürürlüğe koymuşlardı. 1941 yılında Nazilerin zulmü giderek artmış, her gün yüzlerce Yahudi öldürülüyor ya da toplama kampına götürülüyor, eziyet ediliyordu.

Almanya’dan kaçabilen Yahudiler bir umut Romanya’ya sığınıyor; orada güvende olacaklarını düşünüyorlardı ancak bu çok sürmedi. Nazilerin Romanya’nın Yaş şehrinde 4000 Yahudiyi katletmesi üzerine, Yahudiler burada da kalamayacaklarını anladılar.

Büyük bir insanlık trajedisi: Struma Faciası

Yahudilerin son umutları Struma gemisi, Yahudiler için kaçış ve kurtuluş bileti…

Köstence limanından Filistin’e doğru yol alacak bir gemi Struma. İlandaki resimlerine bakılırsa oldukça lüks, donanımlı bir gemi.

Biletler 1000$.

Varını yoğunu satıyor Yahudiler, son şansları olduğunu düşündükleri bu gemiden bir bilet satın alabilmek için. Durumu olmayanlar çocuğunu, hasta anne babasını ya da karısını gönderebiliyor sadece.

12 Aralık 1941, Köstence limanına bir gemi yanaşıyor Filistin’e gitmek üzere. Bekleyen yolcular hayretler içinde kalıyor. Ahşap bir döküntü parçası, içinde kurtarma salı bile yok. Bu gemi ilanda gösterilen Struma gemisinden oldukça farklı. İnsanlar itiraz ediyor haklı olarak. Canlarını kurtarmak adına bindikleri bu gemide can vermekten korkuyorlar.

Asıl geminin Romanya’da onları beklediğini, bu gemi ile çok fazla yol almayacaklarını söylüyorlar itiraz edenlere… İnsanlar çaresiz biniyorlar son umutlarıyla; 800’e yakın kişi 200 kişilik bu döküntüye.

Çok zorlu bir yolculuk bekliyor insanları. Herkese yetecek kadar yatacak yer yok. 4 adet tuvalet var 800 kişinin bulunduğu bu gemide. Temizlenmek için su yok; denizden çekiliyor gerekli su, içmek için ise sınırlı miktarda su bulunuyor gemide. Yiyecek olarak portakal, fıstık ve bisküvi veriliyor, çocuklar için de süt.

Yolculuğun ikinci günü gemi arızalanıyor. Yolcuların aralarında topladıkları para ve mücevherler karşılığında, yakından geçen bir geminin mürettebatı geminin Sarayburnu’na çekilmesine yardım ediyor.

Gemide salgın olduğu, yardım etmenin tehlikeli olacağı düşüncesiyle gemi İstanbul’da bekletiliyor. Almanya tarafından yolcuların karaya çıkartılmaması konusunda baskı yapılıyor. Gemiden, inmek gemiye binmek yada herhangi bir yardımda bulunmak yasak.

Türkiye savaşta tarafsız olduğu gerekçesiyle yardımda bulunamayacağını bu yolcuları mülteci olarak kabul edemeyeceğini söylüyor ve gemi 70 gün boyunca kıyıda bekletiliyor. Yahudiler aç ve çaresiz bekliyorlar son umutları olan bu gemide.

İngiltere geminin Filistin’e ilerlemesine izin vermiyor, bunun üzerine yolcular gemideki bezlere yazılar yazıp geminin etrafına asıyorlar: “Yardım edin!”

Struma 23 Şubat 1942’de Türk hükümeti tarafından Şile açıklarına bırakılıyor. Gece boyunca sürüklenen gemi 24 Şubat sabahı büyük bir patlama ile batırılıyor. Kurtulma umuduyla bu gemiye binen 800’e yakın kişiden sadece birisi kurtulabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir