8 Mart’a Dair!

1875 yılında New York sokakları tarihin en büyük grev hazırlıklarına başladı. Başlıca talepleri insanlık dışı koşulları ve 16 saati aşan çalışma saatlerini protesto etmek olan 40.000 kadının yer aldığı yürüyüşte kentin sokaklarında, zengin ve fakir mahallelerde boydan boya yürüyüş yapıldı. Fakat polis bu direnişi devlete yapılmış bir başkaldırı olarak saydı ve yürüyüş polis tarafından bastırıldı.

Ancak kadınlar bu mücadelenin devamını getirdi ve kadın direnişinin fitili ateşlenmiş oldu!

Olaylardan 52 yıl sonra Danimarka’nın Kopenhag kentinde düzenlenen toplantı ile bu tarih akıllara kazınacak ve kadın mücadelesi gündeme gelecekti. 1975 yılı Uluslararası Kadınlar Yılı ilan edildi ve Birleşmiş Milletler kadınlar günün kabul etti.

İlk yıllarda belirli bir tarihin saptanmamış olmasına rağmen her yıl ilkbaharda Kadınlar Günü kutlanıyordu Birleşmiş Milletler Geneler Kurulu 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını kabul etti. Ancak Kadınlar Günü’nün varoluş sebebi, 1875 yılında gerçekleşen mücadele, Birleşmiş Milletler’in sitesinde günün tarihine ilişkin yazıda New York’ta yürüyüşte ölen kadınların anısına yapıldığı bahsedilmemiştir.

Türkiye’de Kadınlar Günü 1921 yılında ilk defa kutlamaya başlandı. Aslında bu farkındalık günüdür. İsteriz ki tüm günlerde kadınlar bu denli saygı ve sevgi ile anılsın, tek bir gün ile sınırlı kalmasın.

Kadın olmak… Sevmek, sarmak, korumak, kollamak, yuvayı korumak, gelenek ve göreneklere sahip çıkmak ile yükümlendirilmiş kadınları kutlamak yalnızca bir gün ile sınırlı kalmasın. Kadınları her gün baş tacı edelim.

Hayatın müşterek olduğunu kabullenerek cinsiyet eşitliğini benimsemeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir