Birbirinden İlginç 8 Fobi!

Öğrenince şaşıracağınız ve belki de sizin de sahip olduğunuz ilginç fobileri derledik. Aşağı doğru inelim.

1. Ablüotofobi

Yıkanma korkusuna sahiplerdir. Kadınlar ve çocuklarda daha çok görülür.

2. Koulrofobi

Palyaçolardan korkan bireylerin sahip olduğu fobidir. İnsanda ciddi izler bırakabilir. Bu tür insanları palyaçolarla iletişim haline sokmamak gerekir. Bu durum insanlara olan güvenlerini sarsar.

3. Monofobi

Bu fobiye sahip olan bireyler yalnız kalmaktan ve bencil olmaktan korkarlar. Daha çok anksiyete bozukluklarından kaynaklanır ve bireyler sevilmediklerini düşünürler.

4. Ksantofobi

Sarı renkten korkma durumudur.

5. Panofobi

Birey kendi dahil her şeyden korkar. Özetle, tüm fobilere sahip olan kişilerde görülür.

6. Ozmofobi

Koku duyarlılığından kaynaklanan fobidir. Genelde migreni olan insanlarda görülür. Migren görülen kişiler ise çoğu zaman kötü koku tarafından tetiklenir.

7. Batrakafobi

Kara ve su kaplumbağasından korkan kişilerin sahip olduğu fobi çeşididir. Birçok kültürde batıl inanç olarak yer alır. Psikiyatri dilinde ise özel bir terim kullanılmayıp ”kurbağa korkusu” olarak belirtilir. Bazı inançlara göre kurbağa görmek kötü bir şeyin olacağını temsil eder. Bazı kültürlerde ise kurbağaların iyiye sayıldığı işaretler vardır.

8. Hafefobi

Dokunma, dokunulma korkusudur. Bazı kişiler hafefobiye sahip olarak doğar fakat bu fobi kötü bir olaydan sonra da ortaya çıkabilir. Cinsel saldırı korkusuyla bağlantılıdır. Michel Dorais, cinsel istismara uğramış insanların çoğunun dokunulma korkusu olduğunu belirtmiştir. Yükselen duyular, titremek, kuru ağız, nefessiz kalma bu fobinin belirtileri arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir