“Beyin Yıkamak” Gerçekten Mümkün mü?

Zaman zaman hepimiz bir konu hakkında fikir değiştirsek de sonuçta bu kendi tercihimizdir. Peki ya fikrini zorla değiştirmen istenirse, hatta bundan haberin bile olmazsa ne olacak? İşte buna “beyin yıkama” deniyor. Böyle denmesinin sebebi ise kendi fikirlerinin ve kişiliğinin bu işlem sırasında siliniyor olması. Psikolojik teknikler kullanarak insanların beynini yıkayan gizli servisler ya da çeşitli inanışlara mensup mezheplerle ilgili anlatılan bunca hikaye uydurma olabilir mi?

Üç aşamalı döngü

1950’lerde Kore’de savaş esiri olarak tutulan bir kısım Amerikalı asker, tutsaklıktan kurtulmak için komünist inanışın yanında yer aldılar. Serbest bırakıldıktan sonra bile Kore’de kalmaya karar veren bu insanlarla ilgili olarak çoğu Amerikalı beyinlerinin yıkandığını düşündü. Bunlardan biri olan psikolog Robert Jay Lifton, beyin yıkamanın üç aşamada gerçekleştiğini iddia etmektedir.

1. Ruhen yıkmak

İlk aşama benlik duygusunu kırmak. Beyin yıkayanlar haftalar boyu süren sözlü saldırılarla seni yorgunluktan bitirene kadar aslında olduğunu düşündüğün kişi olmadığın telkininde bulunuyor. Bir sonraki adımda yaptığın kötülükleri sürekli anımsatarak kendini suçlu hissetmen sağlanıyor. Sonunda seni dünyanın en kötü adamı olduğuna inandırıyorlar. İşlem bittiğinde ruhsal çöküntü içinde “Ben kimim?”, “Neredeyim?” ve “Ne yapmalıyım?” sorularıyla baş başa kalıyorsun.

2. Yardım teklifi

Kafa karışıklığı içinde debelenirken, bu defa beyin yıkayıcılardan sana destek teklifi geliyor. Nerede yanlış yaptığını itiraf etmen halinde kendine yardım edebileceğin, çektiğin sıkıntıların kökünde bunun yattığı söyleniyor.

3. Toparlama süreci

Artık beyin yıkayıcıların sana pırıl pırıl ve yeni bir yol göstermeye hazır. Neden eski bildiğin kötü şeyleri unutup bize katılmıyorsun sorusu geliyor. Sana doğru yolu gösterebiliriz, bu sayede kendini çok daha iyi hissedebilirsin. Böylece söylenen her şeyi yapar hale geliyorsun. Artık onların en başından beri haklı olduklarına koşulsuz inanır durumda, yeni bir kişisindir. Beyin yıkama işlemi bitmiştir!

Beyin yıkama teknikleri

Yalıtım, Ailen ve arkadaşlarından uzakta tek başına tutulmak hiçbir şeye benzemez. Çok savunmasız hale gelirsin.

Uykusuz bırakma, İyice yorulduğunda sürekli tekrar eden müzikle uykusuz bırakılmak insana hepten yolunu kaybettirir.

Hipnotizma, Yumuşak ışıklar, hafif müzik ve monoton seslerle seni rahatlatmak istiyor gibi görünen beyin yıkayıcılar tarafından hipnotize edilirsin.

Akran baskısı, Seni önce bir grubun içine koyarlar, ondan sonra sen o grubun bir parçası haline gelene kadar dışarıda bırakılmış hissi yaşatırlar.

Mahremiyetin kaldırılması, Kendine ait düşüncelerine ayırabileceğin zaman ve mekan verilmediği için, beyninin yıkandığını fark bile edemezsin.

Sözlü istismar, Artık dayanamaz hale gelip, durmaları için yalvarana kadar küfür ve hakaret yağdırırlar.

Tepkisizleştirme, Ne kadar garip ya da aptalca olursa olsun, her şeyin kabul edilebileceğini hissettirirler.

Benzerlik yaratma, Benliği yok edebilmek için herkesi bir örnek giydirirler.

Şarkı söyletmek, Şarkılar, ilahiler söyleterek kafandaki diğer düşüncelerin uzaklaşmasını sağlarlar.

Suçluluklara yolculuk, Geçmişte yaptığın hatalar yüzünden inanılmayacak kadar suçlu hissetmen sağlanır.

Tehditler, Çizginin dışına çıkmaya her yeltenişinde berbat tehditler savurarak korkuturlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir