140journos’dan ”Atatürk’e Benzeyen Adam” Belgeseli!

Son zamanlar da Youtube’da özgün içerikleriyle yükselişte olan 140journos kanalı son videosuyla adından yine söz ettirdi. Kendilerini ”Türkiye’yi anlamak için orijinal belgesel videolar, nitelikli araştırmalar ve görsel hikayeler üreten bir yeni medya yayıncısı” olarak tanıtmışlardır.

Kurucularından Cem Aydoğdu, 2014 yılında Tedx konuşmasında bu işe nasıl başladıklarını detaylı bir şekilde dile getirmiştir. Orada ”Ya şimdi ne olacak?” sorusuna cevap vermeyi amaçladıklarını söyler. Ekşisözlük’te ise 140journos hakkında şöyle yorumlar yapılmıştır:

Tabii kanalı övenler kadar, eleştirenler de oluyor. Ortada büyük bir emek olduğunu izleyenler de farkedecektir. Ana akım medyanın haber yapmasını beklemeyip bu işi kendileri yaparken ayrıca özgün içeriklerle de kendine bağlıyor.

Türkiye’de çoğu Youtube kanalından daha faydalı olduğu kaçınılmaz bir gerçek fikrimce. Montaj, kurgu, kullanılan müzikler, görsel efektler de videoları izlenebilir kılıyor. Son paylaştıkları videoya gelirsek sosyal medya kullanıcıları, 2 ayrı eleştiri yaptı.

Bir taraf ”Atatürk’e benzeyen adamı izlerken duygulanan ve Atatürk belgeseli değil de Atatürk’e benzeyen adamın belgeseli olduğunun farkına varan” bir kesim.

Diğer taraf ise ”Göksal Kaya’nın, Atatürk’e benzerlikle prim yaptığını düşünen” bir kesim.

Videoda bazı kısımlar var ki müziklerle desteklenince insanın içine işleyen, hasret duyduran bir duygu uyanıyor içinizde. Göksal Kaya, bu benzerliği taşımaktan fazlaca memnun olduğunu ama zaman zaman onu Göksal Kaya olarak değil de, Atatürk olarak tanımladıkları için bazı sıkıntılar yaşadığını belirtiyor. Bu noktada aslında onun gerçekten ”Göksal Kaya” olarak tanımlamamızı başka bir şekilde yargılamamamız gerektiğini onu eleştirenlere tekrar hatırlatıyor.

Göksal Kaya, birgün metrodayken bir gencin bakışından rahatsız olup, onu uyardığını daha sonra gencin ”Size aşığım, yani Atatürk’e” dediğini ve bu olaydan sonra tanındığını anlatıyor. Oyunculuğa adım attığını, filmlerde oynadığını, kitap yazdığını, televizyonlara çıktığını bizlerle paylaşıyor. Sosyal medyada bu video hakkında çok konuşulan bir kısım ise Göksal Kaya’nın bulunduğu takside şoförün, onun Atatürk’e benzemediğini ve kimsenin de benzeyemeceğini söylediği kısımdır.

Göksal Kaya, taksiciye ”Sen iyi bir Atatürkçü müsün?” diye sorunca da ”Yok değilim, olsam bu ülke bu hale gelmez” diyor. Sosyal medyada belki de bu belgeselin en çok paylaşılan kısmı, bu kısım olmuştur.

Video linkine buradan ulaşabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=sYPn5BDK3HY&list=PLyyy5cNOa_nQ9Milk9GIoe-20hHI0D-Dq&index=1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir