Ülkelerle İlgili Merakını Bastırmak İster Misin? Bayrağı Dik!

Her ülke benzersiz tasarımıyla milli bir bayrağa sahiptir. Bayrak üzerinde yer alan renkler ve semboller genellikle bir anlam taşır. Veksilloloji uzmanı adı verilen bayrak uzmanları bu ikonik sancaklara saklanmış anlam ve tarihçeyi araştırır.

Türkiye

Türkiye Cumhuriyeti bayrağı, Kabul tarihi 1844 olup 29 Mayıs 1936’da yürürlüğe giren kanunla bugünkü oranları ve şekliyle kullanılmasına karar verilmiştir. Bayrağın zeminindeki kırmızı renk için şehitlerin al kanından, hilal ve yıldız için ise gökyüzünden şehit kanları üzerine yansıyan ay ve yıldızdan ilham alınmıştır.

İrlanda

Her ne kadar İrlanda bayrağı üzerindeki renklerle ilgili resmi bir hikaye olmasa da, yeşil şeridin İrlanda Katolikleri’ni, turuncu şeridin 1600’lerde Orange Prensi William için savaşmış protestanları sembolize ettiğine inanılır. Bayrağın tasarımı bu iki tarafı uzlaştırma amacı taşıyor olabilir.

Çin

Komünist Parti’nin 1949’da ülkenin kontrolünü ele geçirmesiyle yeni bir bayrak tasarımı için yarış başlar. Kazanan tasarımda yer alan kırmızı devrimi, büyük yıldız Komünist Parti’yi; küçük yıldızlar ise Çin halkını sembolize eder.

İsviçre

Kare şeklinde olan İsviçre bayrağının kırmızı zemini üzerinde yer alan beyaz haç Hıristiyanlığı temsil eder. Kızılhaç örgütü, İsviçreli kurucuları Henri Dunant onuruna kendi bayrağını tasarlarken renklerin yerini değiştirmiştir.

Avustralya

Beş küçük yıldız Avustralya’dan görülebilen en parlak takımyıldız olan Güney Haçı’dır. Yedi köşeli Federasyon Yıldızı’nın altı köşesi altı eyaleti, bir köşesi de ülkenin diğer bölgelerini temsil eder.

Kanada

Kırmızı, İngiltere’nin Kızıl Haç hamisi olan azizi temsil ederken beyaz, ülkenin İngiliz ve Fransız mirasını yansıtmak için Fransız Kraliyet ambleminden alınmıştır. Bayrağın ortasındaki yaprak Kanada’nın milli ağacı olan akçaağaç yaprağıdır.

İspanya

Bayrak üzerinde ortada yer alan dört kalkan, dört eski İspanyol krallığı anısınadır. Castile (kale), Leon (aslan), Aragon (şeritler), ve Navvare (zincirler).

ABD

Bayrak üzerinde yer alan 50 yıldız, 50 Amerikan eyaletini; 13 şerit ise Birleşik Devletler’in oluşumuna temel teşkil eden 13 koloniyi temsil eder.

Hindistan

Hint bayrağındaki safran rengi ruhaniyeti, beyaz barışı, yeşil doğurganlığı, ortadaki tekerlek de değişimi simgeler.

Danimarka

Efsaneye göre, Danimarka bayrağı (Dannebrog) 1219 yılında Estonya ordusu ile yaptıkları savaş sırasında Danimarkalıları zafere götürmek için gökten düşmüştür. Bayrakbilimciler ise Haçlıların (Hıritiyan savaşçılar) savaş sancaklarından esinlenildiğine inanır.

İsveç

İsveç bayrağındaki haç, Danimarka bayrağının bir çeşidi olabilirse de, yine efsaneye göre 12. yüzyıl İsveç kralı Kutsal Eric mavi gökyüzünde sarı bir haç görüp bundan ilham alarak bayrağını oluşturmuştur.

Ruanda

Ruanda yeni bayrağını 2002’de tanıtmıştır. Yeşil bolluk umudunu, sarı ekonomik kalkınmayı, mavi barışı sembolize ederken, güneş de ışık ve aydınlanma içindir.

Birleşik Krallık

Birleşik Krallık bayrağı, İngiltere ve İskoçya’nın birleşerek tek krallık halini aldığı 1603 yılından üç sene sonra kabul edilmiştir. Bayrak, İngiltere’nin koruyucu azizi George’un kırmızı ve beyaz haçı ile İskoçya’nın koruyucu azizi Andrew’un mavi ve beyaz haçını bir araya getirir.

İtalya

Denir ki, yeşil karayı, beyaz Alp’leri, kırmızı da İtalya’nın savaşlarda dökülen kanını temsil eder.

Norveç

Norveç 1814’te bağımsızlığına kavuşmuştur. Haç bir zamanlar bağlı olduğu İsveç ve Danimarka bayraklarından gelir. Kırmızı, beyaz ve mavi için Fransız devriminin renklerinden ilham alınmıştır ve özgürlüğü simgelemektedir.

Almanya

Siyah, kırmızı ve altın renklerinin izleri 1800’lerde kullanılan askeri üniformalara kadar uzanıyor. O tarihlerde askerler kırmızı örgülü ve altın renkli düğmeli siyah kabanlar giyermiş.

Yunanistan

Dokuz şerit için Yunan mitolojisindeki dokuz ilham perisini (sanat tanrıçaları), mavi için de denizi simgelediği söylenir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir