Gözetleniyorsunuz!

Yaptıklarının senden başkasını ilgilendirmediğini düşünüyor olabilirsin ama yanılıyorsun. Çarşı pazar gezmenden, girdiğin bilgisayara kadar attığın her adım birileri tarafından izleniyor. Gülümse!

Kameraya takılanlar

Halka açık hemen her yerde kapalı devre kameralar (CCTV) var. Bunlar insanları gözlüyor. Örneğin İngiltere’de beş milyon adet kapalı devre kamera bulunuyor. Ortalama bir Londralı günde 300 defa filme alınıyor. Bunların çoğu ince ayrıntıları yakalayacak kadar yüksek kaliteli çekim yapabilen kameralar. O yüzden burnunu karıştırırken bir daha düşün!

Mobilsen seni tanımak çok kolay

Mobil telefonun sandığından çok daha fazla kişisel bilgiyi açık ediyor. Cep telefonu firmaları, emniyet güçleri talep ettiği takdirde, kimi aradığın, aramanın zamanı ve süresi, hatta nereden aradığınla ilgili bilgileri vermek zorundadır. Son teknoloji ürünü telefonlarla bulunduğun yer, nokta atışı kesinliğiyle saptanabiliyor.

Ağ üzerinden izleme

Biri internetten bir alışveriş yaptığında, satıcı bunun kaydını tutar. Satın aldığın ürünleri takip ederek kişisel profilin ve satın alma alışkanlıkların hakkında bilgi toplayıp bunları kullanarak yeni ürünler için hedef seçilirsin. Güvenlik güçleri şüphelendikleri kişilerin alışveriş kayıtlarına erişerek o kişilerin profillerini çıkartır. Ayrıca, insanların internette yaptığı arama detaylarına da erişim hakkının peşindeler.

Araç takibi

Hız dedektörlerine bağlı kameralar otomatik olarak bir aracın resmini çekip, plaka bilgilerini ulusal bilgisayar ağına göndererek aracın çalıntı olup olmadığını tespit eder. Gelecekte tüm araçlar uydu bağlantılı GPS (Global Positioning System – Küresel yer belirleme sistemi) ile gittikleri her yerde izleniyor olacak. Bu bilgiler sayesinde şüpheliler izlenebilirken, ıssız alanlarda yol geçiş ücretlerinin ödenmesi de garanti altına alınmış olacak.

Karttaki sen

Bir banka veya kredi kartı ile yapılan satışın bilgileri bankaya gider. Bankamatikten her para çekildiğinde bu işlemin kaydı tutulur. Bu sayede işlemi yapan kişinin nerede olduğunun ya da ne kadar harcadığının izi sürülebilir. Bu bilgiler bir suçluyu veya kayıp birini ararken polisin çok işine yarar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir