Hayvan Sevgisi İnsanı Birçok Yönden Etkiler! İşte Kanıtları

Bazı insanlar hayvanları insanlardan daha çok sever. Herkesin elbet duyduğu veya bizzat gördüğü bir teyze vardır. Bekardır, çocuğu yoktur. Sadece kedileri vardır. Peki bu neden kaynaklanır?

1. Güvenilirlik Unsuru

Televizyonda, gazetelerde veya sosyal medyada görmüşsünüzdür belki. Evinde yılan besleyen insanlar ve bu ailenin bir de bebeği var. Doğası gereği yırtıcı olan bu hayvana nasıl güvenip bebeği evde yılanla tek başına bırakıyorlar?

Yılan bile olsa hayvanlar kıymet bilir insanların aksine. Kendini büyütüp, besleyen varlığa zarar vermezler. Bunun örneği çoktur. Aslanlar, ayılar, kurtlar ve hatta bir timsah. Yavruyken vahşi doğadan belirli nedenlerle alınıp insanlar tarafından yetiştirildiklerinde, kendisini yetiştiren insana ve o insanın çevresine karşı korumacı bir davranış sergiler hayvanlar.

2. Sağlık Unsuru

Bazı araştırmalara göre evcil hayvana sahip olmak kalp hastalıklarına ve depresyona iyi geliyor. Köpeklerin kalp sağlığına iyi geldiğine bir yazımızda detaylıca değinmiştik. Ek olarak, bakımı veya gezdirmesi sebebi ile insanları sürekli bir şekilde hareket halinde tutar. Bunu da insan sağlığına bir katkı olarak düşünebiliriz.

Bir araştırmaya göre, evcil hayvana sahip olarak büyüyen çocuklar daha az alerjiye sahip oluyor.

3. Yaşam Biçimi

Şimdi soracaksınız, “yaşam biçimimi bir hayvan nasıl etkiler?” Mesela bir köpeğiniz var. Bu köpek her sabah 6’da tuvalet ihtiyacını gidermek için dışarı çıkmak isteyecek. Bunu kendi başına yapamayacağı için sizden yardım isteyecektir. Sizi sosyalleşmeye zorlayacaktır. Bahsi geçen örnekteki köpeğimiz gezmek isteyecektir. Gezdirdiğiniz zaman başka köpeklerin yanına gidecektir. Bu sürede diğer köpeklerin sahipleri ile muhabbet edip tanışırsınız. Veyahut diyelim yaşlı birisiniz; Bazı insanların hayvan diyerek umursamadığı bu köpek insanların yapmadığı bir şekilde yaşlı sahibine göz kulak olacaktır.

Evcil hayvan beslemenin tek kötü yanı ise her şey gibi onlarında ömrü kısıtlıdır. Evcil hayvanınız öldüğü zaman büyük bir üzüntüyle karşı karşıya kalacağınız kesindir.

Sonuç olarak biyolojik olarak bile aynı hücre yapısına sahip olduğumuz varlıkları öldürmek ve eziyet etmek yerine onlarla beraber yaşamayı deneyin. Pişman olmayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir