Tabuların Yazarı Marquis De Sade’nin Çarpıcı Yaşam Öyküsü!

Tabular; insanların söylemeye hatta düşünmeye bile korktuğu olgulardır. Eğer ki bu tabulardan halk arasında bahsederseniz halk sizi bir tehdit olarak algılayacaktır. Tabuların yazarı olarak isimlendirebileceğimiz ve sadizmin isim babası olan “Marquis de Sade” tam olarak bu sebeplerden dolayı tehdit olarak görülmüştür.

Hayatına değinmemiz gerekirse:

Fransız yazar ve düşünür olan Marquis de Sade 2 Temmuz 1740 tarihinde Paris’te doğmuştur. Yazdığı yazıların konuları genelde ahlak ve etik kurallarına aykırı olduğu için 74 yıllık hayatının yaklaşık olarak 30 yılını hapiste ve akıl hastanelerinde geçirmiştir. Soylu bir ailenin mensubudur. Jesuit College’de eğitim görmüştür. Bu eğitimi sırasında yazarlık kabiliyetini fark etmiştir. Ayrıca 14 yaşında Yedinci Yıl Savaşlarına katılmıştır. 12 yıllık askeri görevi boyunca soylu olmasının da yardımı ile yüzbaşılığa kadar yükselmiştir. Savaş bitiminde Paris’e geri dönmüş ve 1763 yılında evlenmiştir. Ancak Sade evlenmesine rağmen başka kadınlarla ilişkilerine devam etmiştir. Bu ilişkilerindeki davranışları sebebi ile birçok kez polisle yüz yüze gelmiştir.

1768 yılında bir hayat kadınını kaçırmış ve ona taciz etmiştir. 1772 yılında ise illegal afrodizyaklar verdiği hayat kadınlarının zehirlenmesinden dolayı cezaya çaptırılmıştır. Bunun üzerine İtalya’ya kaçan Sade 1778 yılında ölmek üzere olan annesini ziyaret ederken yakalanır ve ölüm cezasına çarptırılır ancak hapisten kaçmayı başarır. Kısa sürede yakalanan Sade, Paris’te bulunan Charenton akıl hastanesine nakledilir. Burada başyapıtı olan “Sodom’un 120 Günü” adlı eseri yazmıştır. Geçmişte yaptıkları ve siyasi nedenlerden dolayı birçok kez hapse girip çıkan ve akıl hastanesinde yatan Sade 1814 yılında vefat etmiştir.

Edebi kişiliğine değinmemiz gerekirse:

Sodom’un 120 günü, Julien, Juliette, Franval, Yatak odasında felsefe eserlerinin başlıcalarıdır. Eserlerinde ensest ilişkiden kanlı ölüm sahnelerine kadar hoş karşılanmayan birçok unsur bulunsa da; bunları yazarken aslında insanlara ders veriyor. Mesela Sodom’un 120 Günü’nde, 4 soylu ve zengin kişinin cinsel sapkınlıkları anlatılıyor. Fakat buradaki düşünce; zenginlerin ve saygın kişilerin bile içinde saklı olan çirkin kişilik hakkında okurlarını uyarmaktır.

Eğer ki yeni bir düşünme biçimi ile karşılaşmak istiyorsanız; Sade’nin kitapları tam size göre! Ancak uyarmalıyım ki; eserlerinde rahatsız edici unsurlar da mevcut. Bu yüzden okumadan önce düşünmenizi tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir