Daha Önce Tuzdan Yapılmış Bir Restorana Gittiniz Mi?

Tuzu sadece yiyeceklerde kullanmak artık geride kalıyor sanırım. Yaratıcılığın getirdiği ve tuzun ana madde olarak kullanıldığı bir tasarıma gelin birlikte bakalım.

Tuz artık sadece yiyeceklerde kullanılmıyor!

İran’ın Şiraz şehrinde, tamamen tuzdan yapılmış eşsiz bir restoran var. Duvarlar, masalar, sandalyeler ve hatta merdivenler bile bu beyaz mineralden yapılmıştır. Ziyaretçiler sadece yaratıcılık kurumlarını değil, aynı zamanda sağlığa getirdiği faydaları da takdir ettiler. Alışılmışın dışında olan bu restoran her yönüyle müşterileri kendisine çekmektedir.

150 metrekarelik bu eşsiz restoran alanı; İranlı firmalar Emtiaz Designing Group’un beynidir. Mimarlar, kentteki “yeşil” bina programının desteğiyle temel malzeme olarak tuz kullandılar. Tuzun havayı arındırdığı ve onu pozitif iyonlarla doldurduğu bilinmektedir. Doğal deniz mağaralarından esinlenen tasarımcılar, restorana benzer bir form vermek istedi.

Projenin geliştirilmesi; araştırma katmanları ve tuz madenleri ile başladı. Daha sonra bütün kaya tuzu çıkarıldı ve buna göre işlendi. Beyaz mineral reçinesi ise bağlayıcı bir madde olarak kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir