Mercimek Çorbasına Limon Sıkma Arzumuzun Neye Dayandığını Hiç Sorguladınız Mı?

Mercimek çorbasına limon sıkmak ya da ete; biber, tuz ve baharat eklemek aslında doğru olduğunu düşündüğümüz fakat aslında yanlış olan eşleşmelerdir. Bazı damak tadı alışkanlıklarımızı sorgusuz sualsiz kabul ediyor ve benimsiyoruz. Damak tadı genetik mi yoksa alışkanlık mı?

Doğu kültürünün bibere ve baharata düşkünlüğü nereden geliyor olabilir?

Eskiden kasap kültürü ve mesleği yaygın olmadığından; et ihtiyacı için hayvan kesimini kişiler kendileri gerçekleştiriyormuş. Hala öyle fakat bu oran eskiye göre daha az. Şu an daha çok kırsal alanlarda yaşayan insanlar kendi etini kendi temin edebiliyor. Bazen bir hayvan kesilip, birkaç aile ile paylaşılıyordu. Fakat bunların hepsinde kesilen taze et günlük tüketimin fazlasını oluşturuyordu. Bu durumda da, etin daha sonraki günlerde bozulmadan tüketilebilmesi için “raf ömrünün uzatılması” gerekiyordu. Soğutma cihazları olmadığından, etler kuyulara sarkıtılıyor ve benzeri uygulamalar ile korunmaya çalışılıyordu. Bu yöntem yeterince başarılı olamayınca da; bu kez etin tuz ve biber içinde bekletilmesi deneniyordu. Tuzlu et ve acı biberli et ortaya çıkmış oluyor bu kez de.İşte acı biberli etin pişirilip yenmesi ile oluşan tat alışkanlığı da bu sayede oluşmuş oluyor. Bu damak tadı geleneği de hala süregeliyor elbette.

Mercimek Çorbasına Limon Sıkmak?

Mercimek çorbasına gelecek olursak da; mercimek çorbasına da aslında limon sıkılmaz. Çünkü limonun keskin aroması daha yumuşak olan mercimek aromasının önüne geçer. Mercimeğin kendisine özgü tadının doğal halinde alınıp fark edilmesini engeller. ne olur? başka bir tat oluşmuş olur. Ancak bu da alışılmış bir damak tadı geleneği haline geldiğinden çorbayı limonsuz içmek de pek mümkün olmuyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir